Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отвисоко в печката пада дърво" – нова поетична книга на Екатерина Григорова

"Откритието на Екатерина Григорова, много важното и само нейно си поетично откритие: поезията не е спирала да се приспособява. Ще рече: поезията е с отворени сетива за битието, улавя сигналите му и ни ги препредава. Поне такава е нейната поезия – едно вчувстване и вслушване в живота, което му придава смисъл и което ни придава смисъл. Онзи смисъл, без който не можем. Защото той е, който ни прави човеци..." Така литературният критик и писател Митко Новков определя поезията на Екатерина Григорова.

Според поетесата Аксиния Михайлова "Това е книга за пътуването към хармонията и себеполагането в нея. За величието на природата и разширяващите се до безкрай кратки мигове на единение с нея. За родния дом и корените, които ни дават сила и чувство за принадлежност. Фино поднесени моменти на прозрение за човешкото битие, за щастието, любовта, за осъзнаването на нашата мимолетност пред вечността на планината. Конкретика, съдържаща в себе си потенциала на безграничност." 

"Отвисоко в печката пада дърво" е книга като разходка в планината с любимото и вярно куче, поетическото куче. Между дърветата проблясва нежна светлина, долитат прашинки, камбанен звън, през зимата някой подпира отворената врата с щека и вътре навяват преспи. Елегантна, родна, обичлива поезия. Културна. Бистра. Книга с планински стихотворения." Това е оценката на поетесата и преводач Петя Хайнрих.

Премиерата на стихосбирката  "Отвисоко в печката пада дърво" е на 7 март от 18.30 ч. в книжарница "Greenwich" в София.

Книгата ще представят доц. Морис Фадел, д.н. и Силвия Чолева.

Чуйте подробности от звуковия файл.

Екатерина Григорова (1975, Добринище) е автор на стихосбирките ''Фарадеев кафез“ (2013), ''Дъска по мокрия пясък“ (2014) и ''Празна зора“ (2019). Преподавател е в департамент "Средиземноморски и Източни изследвания“ при Нов български университет. Носител на Национални литературни награди, между които "Биньо Иванов“ – за принос в развитието на българския поетически синтаксис, ''Славейкова награда“, ''Морето“ – на сдружение ''Лумен“ и др. Нейни произведения са преведени на английски, испански, италиански, хинди, бенгали и др. езици.
Снимки – изд. Жанет 45
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50