Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отвисоко в печката пада дърво" – нова поетична книга на Екатерина Григорова

"Откритието на Екатерина Григорова, много важното и само нейно си поетично откритие: поезията не е спирала да се приспособява. Ще рече: поезията е с отворени сетива за битието, улавя сигналите му и ни ги препредава. Поне такава е нейната поезия – едно вчувстване и вслушване в живота, което му придава смисъл и което ни придава смисъл. Онзи смисъл, без който не можем. Защото той е, който ни прави човеци..." Така литературният критик и писател Митко Новков определя поезията на Екатерина Григорова.

Според поетесата Аксиния Михайлова "Това е книга за пътуването към хармонията и себеполагането в нея. За величието на природата и разширяващите се до безкрай кратки мигове на единение с нея. За родния дом и корените, които ни дават сила и чувство за принадлежност. Фино поднесени моменти на прозрение за човешкото битие, за щастието, любовта, за осъзнаването на нашата мимолетност пред вечността на планината. Конкретика, съдържаща в себе си потенциала на безграничност." 

"Отвисоко в печката пада дърво" е книга като разходка в планината с любимото и вярно куче, поетическото куче. Между дърветата проблясва нежна светлина, долитат прашинки, камбанен звън, през зимата някой подпира отворената врата с щека и вътре навяват преспи. Елегантна, родна, обичлива поезия. Културна. Бистра. Книга с планински стихотворения." Това е оценката на поетесата и преводач Петя Хайнрих.

Премиерата на стихосбирката  "Отвисоко в печката пада дърво" е на 7 март от 18.30 ч. в книжарница "Greenwich" в София.

Книгата ще представят доц. Морис Фадел, д.н. и Силвия Чолева.

Чуйте подробности от звуковия файл.

Екатерина Григорова (1975, Добринище) е автор на стихосбирките ''Фарадеев кафез“ (2013), ''Дъска по мокрия пясък“ (2014) и ''Празна зора“ (2019). Преподавател е в департамент "Средиземноморски и Източни изследвания“ при Нов български университет. Носител на Национални литературни награди, между които "Биньо Иванов“ – за принос в развитието на българския поетически синтаксис, ''Славейкова награда“, ''Морето“ – на сдружение ''Лумен“ и др. Нейни произведения са преведени на английски, испански, италиански, хинди, бенгали и др. езици.
Снимки – изд. Жанет 45
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07