Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За здравето" – 16 години по-късно…

Проф. Боряна Делийска
Снимка: Кирил Чобанов

В две последователни издания ще "върнем лентата" назад, за да припомним началото. В част първа на празничното издание аналитично подходихме към свършеното от екипа през тези години и ценностната система, която изповядваме. Гост в първата мартенска събота беше проф. Боряна Делийска по темата нефрология и здравето на бъбреците.

Опитният лекар представи на аудиторията най-често срещаните болести в областта на нефрологията. Акцентите бяха изградени върху три основни стълба: симптоматиката, диагнозата и изследванията, последващата терапия. Проф. Делийска цитира своя баща – професор-уролог, който винаги е съветвал своите пациенти сравнително често да правят изследвания и да посещават специалист. "Поне веднъж годишно, а в по-напреднала възраст – на 6 месеца", посъветва тя.

Говорихме и за изкуството да бъдеш лекар, но да се развиваш и в други области. Нашата гостенка например пише книги, разкази за деца и рисува. Последното й хоби е свързано със старите традиции на нашите баби и майки да обработват различни прежди и тъкани.

В разговора се включи и акад. Лъчезар Трайков – опитен невролог, до скоро ректор на Медицинския университет в София. Поговорихме за редките болести с превес към Паркинсон и Алцхаймер. На въпрос на проф. Б. Делийска вярно ли е, че ръчния труд е полезен за мозъчната дейност, акад. Трайков бе категоричен: "Няма само "ръчен труд", защото във всяка човешка дейност мозъкът активно участва!" И завърши с основателна гордост, че наградените абсолвенти от випуск 2023 г. са възпитаници на Софийския медицински университет.


В последните минути на седмичното издание "За здравето" редакторът Кирил Чобанов поговори с водещия за идеята, създаването и реализацията на здравния радиопроект.
Идната събота (9 март) ще продължим част от тази "празнична нишка", но сме поканили по различни сериозни теми проф. Ивайло Търнев в продължението за редките болести и проф. Мария Малинова за HPV ваксината срещу рак на маточната шийка и за лечението на еднометриозата…
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03
Теодор Карайончев

Теодор Карайончев: Да се учим от децата на справедливост

Теодор Карайончев е психолог с дългогодишен опит в тренинги с учители и работа в училище. Повод за разговора с него е наглед незначителна случка от училищния живот, споделена в социална мрежа. Най-общо казано, става дума за оценяване без предупреждение на доброволното участие на няколко ученици в дискусия по тема, предложена от учителя. Ситуацията е..

публикувано на 28.01.25 в 09:43

Еврика! Успешни българи: Виктор-Александър Раданов

"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..

публикувано на 27.01.25 в 17:05