Наближава 8 март и става все по-наложително да обсъдим темата – какви вина да пием на празника. Интересно е и да разберем как се промени през последните години отношението към виното в България.
В ефира на "Нашият ден" Веселин Савов от “Кино и вино“, сподели интересни наблюдения относно промените във винения пазар у нас. Той отбеляза, че преди години пенливото вино не е било толкова популярно и се е свързвало главно с Нова година. Въпреки това днес се наблюдава значителен ръст в търсенето на този вид вино, като то става едно от най-продаваните. Това свидетелства за промяната в предпочитанията на хората, които сега се обръщат към по-рафинирани удоволствия.
Савов споделя и важна информация относно влиянието на околната среда върху качеството на виното. Той подчертава, че светлината, топлината и други фактори могат да окажат съществено влияние върху вкуса и аромата на напитката. Затова е важно да се избира вино от места, в които са спазени необходимите условия за съхранение.
Относно вкусовите предпочитания на българите, Савов отбелязва интересни наблюдения. Той посочва, че българите предпочитат по-остатъчния плод и избягват стипчивите вина, като това е по-характерно за сорта Мерло.
"Бих определил българина като почитател на Мерло. Иска да има малко остатъчен плод, стипчивостта не го радва, това е по-характерно за Мерлото, не толкова за Каберне совиньона. Българинът обича Сира. Дори да не знае, че я обича, я обича", казва той.
В същото време отбелязва и постепенно променящо се отношение към бялото вино, което дълго време беше смятано за придатък към червените сортове.
Един от ключовите моменти, които Савов откроява, е промяната в потребителските навици. С появата на нови клиенти от младото поколение, виненият пазар е претърпял съществена промяна. Младите хора вече започват да се интересуват и да откриват виното на по-ранна възраст, като това представлява ново явление във винения свят. Освен това се наблюдава и увеличен интерес от страна на жените, които сега са основният консуматор на вина.
Наблюденията на Савов за винения пазар не са ограничени само до България. Той прави сравнения с Италия, където виното се смята за част от храненето и има специално значение в културата и традициите на страната. Тази специфика на италианския винен пазар отразява значително влияние върху потребителските предпочитания и отношението към виното като цяло.
Препоръчва пенливи вина за утрешния празник.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg