Красота, лирика и поезия се открива в новата и най-голяма самостоятелна изложба на художника Вили Николов "Естетика/Полифония", която вече може да бъде разгледана в столичната галерия "Милениум". 60 картини говорят за живота и вдъхновенията на художника. Те обхващат разнообразни теми - фолклор, самодиви, коне, джаз, музикални инструменти и женски образи.
Самият автор твърди, че част от новите му послания в тази 25-а изложба са лицата на хората, експлозията от цветове и различните светове.
"Когато пътувам, главно из Европа, наблюдавам лицата. Има много интересни очи - дали в Хърватия, Италия, Испания, дори в родопските села. Очите на българката, които винаги рисувам с най-голямо удоволствие и внимание, са изключително големи, дълбоки, невероятни за рисуване. Опитвам се да ги предам по най-точния начин", каза в "Артефир" Вили Николов. Той започва да рисува портрети от ранна детска възраст, когато именно одобрението на най-близките го подтиква да продължи да се занимава с изобразително изкуство.
"Дали ще е женски образ, дали ще е красива архитектура, дали ще са причудливите скали под водата, тъй като имам много картини, в които рисувам света под водата – с това показвам колко ме вълнува красотата" - разяснява още художникът. – "Аз имам нужда да видя красиво нещо, след това да го почувствам, да се развълнувам и това вълнение да го предам на платното. Когато завърша творбата, имам нужда от нови предизвикателства, ново пътуване, нов град, нови лица. Това е един процес, който се повтаря постоянно и ме презарежда."
Според културолога проф. Любомир Стойков "главното превъзходство на експозицията "Естетика/Полифония" е в интелигентния и завладяващ микс от послания за любов, красота, копнеж и мечтание!".
Вили Николов има богат творчески път, рисува в областта на графиката, илюстрацията и рисунката, негови творби притежават испанската кралица София, Хосе Мария Аснар, Българското посолство в Мадрид, Посолството на Венецуела в България, както и частни колекционери в страната и по света. Голямо влияние в творчеството му оказва както баща му – художникът Александър Николов, така и въздействието на испанската художествена школа и на университета за съвременно изкуство в Куенка, където специализира и преобръща представите си за цветовете.
"Аз съм завършил графика, а в Художествената гимназия специализирах илюстрация - всичко това е една много прецизна рисунка, но много монохромна като цвят. Представяйки изкуството си в университет Кастилия де ла Манча в Куенка, аз се сблъсках с невероятните колорит и цвят в Испания. За няколко месеца промених изцяло моята палитра и след три месеца специализация се завърнах с нов колорит, който и до днес прилагам в живописните платна", обясни Вили Николов.
Баланса между пъстрия колорит и прецизната рисунка той определя като творческа игра. За фантазията си казва, че е твърде богата и дори му пречи понякога. Изобразяваните от него образи са комбинация от впечатления, които художникът идеализира и стилизира в своя собствен стил. Той не документира, а пресъздава личното си виждане за реалното и магичното в него.
Бъдещият проект на Вили Николов - "Танци в платна", ще бъде синтез между танцовото изкуство и живописта. За него, както и повече подробности за изложбата "Естетика/Полифиния", която ще бъде посместена в галерия "Милениум" до 26 март, можете да чуете в звуковия файл.
На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В рамките на събитието, на 7 март, две от основателките на групата, известни..
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg