Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Тя" – образът на жената в българската живопис през времето

Снимка: Градска художествена галерия - Варна

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна представя мащабна изложба живопис на 60 женски образа от своя фонд – произведения на знакови автори, определящи най-плодотворните периоди на българското изкуство. В "Артефир" Доротея Павлова, директорът на галерията, говори за експозицията, озаглавена "Тя", и разкрива някои от акцентите в нея.

Изложбата е експонирана хронологично – така зрителят може да се запознае с динамиката и промените в българското изобразително изкуство през образа на жената в него. Най-ранното включено произведение е на Мърквичка, който използва реалистичен, класически подход, но извежда портрета от наложената статичност, обяснява Павлова. Пътешествието в историята на изкуството завършва с картина на варненска художничка от 90-те години.

Вера Недкова и Вера Лукова са две ярки представителки на живописта през 30-те години на ХХ век, чието творчество е застъпено в изложбата.

Художничките Маргарита Денева и Дария Васиянска, от своя страна, са примери за културата на България през 60-те години на ХХ век. Принципите на артистичната свобода над нормативната естетика са водещи в тяхното творчество.

Разбира се, виртуозът на женския образ, Владимир Димитров – Майстора заема достойно място в изложбата с три картини. Борис Георгиев, патронът на галерията, учил при Рьорих и в Мюнхен, е представен с портрет на неговата майка.

Ярките примери на българското портретно изкуство могат да бъдат описани, но най-добре е да бъдат видени – до 26 март в Градската художествена галерия във Варна.

Увлекателен разказ за част от художниците и женските портрети, включени в експозицията, можете да чуете в звуковия файл: 

Снимка – Градска художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

"Надежда" – моноспектакъл в изречена поезия на Явор Попов

Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..

публикувано на 15.01.25 в 15:35
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30