Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Сиромахов с нова детска книга

"Тони и Гари обикалят света" разказва за двама приятели, които тръгват на шеметно приключение из различни епохи

"Тони и Гари обикалят света" е новата детска книга на Иво Сиромахов. След като разказа на малките читатели вълшебни приказки за "12 принцеси", поведе ги и на "Приказно пътешествие" из най-забележителните места в България, сега авторът впуска двама от героите си в търсене на приключения из всевъзможни светове. Те прескачат във времето, опознават пространството и хората в него, дори онези знаменити личности, на които дължим открития, знания, изкуство, събития в историята.

Тони е малко момче, което мечтае да открие изчезналите си родители, а Гари е най-добрият му приятел – забавното говорещо куче, с което живее в близост до гората. Когато Тони получава ценен подарък – вълшебен цилиндър, който може да го пренесе мигом във всяко време и на всяко място по света, двамата предприемат нечувано приключение – шеметна и забавна обиколка из различни епохи. Срещат се с прочути личности от световната история и митология – Сократ, Цезар, Клеопатра, Галилео Галилей, Леонардо да Винчи, Нютон и кой ли още не.

"Романът "Тони и Гари обикалят на света", освен че е забавен, защото кучето е с много специфично чувство за хумор, в него децата ще научат много неща, и то по приятен и забавен начин. Ще научат кой е Шекспир, кой е Пушкин, кой е Гогол, кой е Рембранд. Ще научат за "Тримата мускетари", за Дон Кихот и Санчо Панса. И всички тези неща през забавлението, през удоволствие, защото смятам, че четенето е преди всичко това – забавление и удоволствие, а не какво е искал да каже авторът", представи книгата си Иво Сиромахов.

Той е на мнение, че литературата е и начин на общуване, през който могат да бъдат казани на децата най-съществените и ценни неща в живота – като това кое е добро и зло, какво е лъжата и предателството, какво е алчността, но и какво е приятелството.

"Главната тема в тази книга е приятелството. Всъщност аз искам по някакъв начин да вдъхна кураж на онези читатели, които в някакви моменти от живота си се чувстват по-самотни, и да им кажа, че винаги до тях ще има един приятел, който ще върви – независимо от обстоятелствата – рамо до рамо с тях. Дали това ще е куче, дали ще е друг човек или някакво измислено същество – няма значение. Приятелството е най-важното нещо в живота, защото когато човек разчита на приятелите си, той може да стигне дори там, където други казват, че не е възможно да се достигне. И това е идеята – че можеш да пътуваш дори през времето, когато имаш верен приятел до себе си", допълни още Сиромахов.

В "Артефир" той обясни и каква е неговата мотивация да разказва истории на децата:

"От няколко години започнах да обикалям по българските училища и да чета приказки на деца от 1 до 3 клас. Правя го като доброволчество, изцяло на мои разноски. Не съм финансиран от никакви министерства и европейски програми, просто го правя, защото смятам, че децата имат нужда от приказки. Така и се оказа в действителност. Срещал съм се за тези няколко години с над хиляда деца вече и при всички тях виждам едно и също нещо – те имат нужда да им бъде разказана приказка. Имат нужда от вълшебни истории, имат нужда от това за малко да заживеят в света на фантазията. Защо родителите им не им четат е много голяма тема, в която не бих искал да влизам, защото тя е и много тъжна. Но е факт, децата имат жажда за хубави истории."

Цялото интервю с Иво Сиромахов чуйте в звуковия файл.

Снимки: ФС на издателство "Сиела"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40