"Тони и Гари обикалят света" е новата детска книга на Иво Сиромахов. След като разказа на малките читатели вълшебни приказки за "12 принцеси", поведе ги и на "Приказно пътешествие" из най-забележителните места в България, сега авторът впуска двама от героите си в търсене на приключения из всевъзможни светове. Те прескачат във времето, опознават пространството и хората в него, дори онези знаменити личности, на които дължим открития, знания, изкуство, събития в историята.
Тони е малко момче, което мечтае да открие изчезналите си родители, а Гари е най-добрият му приятел – забавното говорещо куче, с което живее в близост до гората. Когато Тони получава ценен подарък – вълшебен цилиндър, който може да го пренесе мигом във всяко време и на всяко място по света, двамата предприемат нечувано приключение – шеметна и забавна обиколка из различни епохи. Срещат се с прочути личности от световната история и митология – Сократ, Цезар, Клеопатра, Галилео Галилей, Леонардо да Винчи, Нютон и кой ли още не.
"Романът "Тони и Гари обикалят на света", освен че е забавен, защото кучето е с много специфично чувство за хумор, в него децата ще научат много неща, и то по приятен и забавен начин. Ще научат кой е Шекспир, кой е Пушкин, кой е Гогол, кой е Рембранд. Ще научат за "Тримата мускетари", за Дон Кихот и Санчо Панса. И всички тези неща през забавлението, през удоволствие, защото смятам, че четенето е преди всичко това – забавление и удоволствие, а не какво е искал да каже авторът", представи книгата си Иво Сиромахов.
Той е на мнение, че литературата е и начин на общуване, през който могат да бъдат казани на децата най-съществените и ценни неща в живота – като това кое е добро и зло, какво е лъжата и предателството, какво е алчността, но и какво е приятелството.
"Главната тема в тази книга е приятелството. Всъщност аз искам по някакъв начин да вдъхна кураж на онези читатели, които в някакви моменти от живота си се чувстват по-самотни, и да им кажа, че винаги до тях ще има един приятел, който ще върви – независимо от обстоятелствата – рамо до рамо с тях. Дали това ще е куче, дали ще е друг човек или някакво измислено същество – няма значение. Приятелството е най-важното нещо в живота, защото когато човек разчита на приятелите си, той може да стигне дори там, където други казват, че не е възможно да се достигне. И това е идеята – че можеш да пътуваш дори през времето, когато имаш верен приятел до себе си", допълни още Сиромахов.
В "Артефир" той обясни и каква е неговата мотивация да разказва истории на децата:
"От няколко години започнах да обикалям по българските училища и да чета приказки на деца от 1 до 3 клас. Правя го като доброволчество, изцяло на мои разноски. Не съм финансиран от никакви министерства и европейски програми, просто го правя, защото смятам, че децата имат нужда от приказки. Така и се оказа в действителност. Срещал съм се за тези няколко години с над хиляда деца вече и при всички тях виждам едно и също нещо – те имат нужда да им бъде разказана приказка. Имат нужда от вълшебни истории, имат нужда от това за малко да заживеят в света на фантазията. Защо родителите им не им четат е много голяма тема, в която не бих искал да влизам, защото тя е и много тъжна. Но е факт, децата имат жажда за хубави истории."
Цялото интервю с Иво Сиромахов чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg