С "Формата на нещата" от Нийл Лабют Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" навлиза в 103-тата си година. За премиерата и другите събития, с които ще бъде отбелязана годишнината, в "Нашият ден" говори Веселина Михалкова – артдиректор на театъра.
Режисьор на представлението е Максима Боева, а четиримата млади актьори в ролите са Сияна Начева, Александър Евгениев, Христина Джурова, Станислав Кондов. Това е първата постановка на Варненския драматичен театър за годината – днес от 19 ч. в ГХГ "Борис Георгиев".
"Формата на нещата" е пиеса, инспирирана от популярната рубрика в "Ню Йорк Таймс", водена от известния американски архитект и дизайненр Елиът Нойс. Като драматург Лабют изследва темата за външността, като водещ фактор във взаимоотношенията ни с околните и поведението ни в обществото – една съвременна обсесия, която често може да бъде опасна, казва Михалкова.
Артдиректорът съобщава, че на рождения ден на театъра утре, ще бъде представена пиесата "Клетка за пеперуди", режисирана от проф. Атанас Атанасов.
Михалкова споделя, че дългият ремонт на Варненския драматичен театър продължава. Всъщност това е довело до много турнета и вълнуващи срещи със зрители из цялата страна, успели да се насладят на постановки като "Тютюн" и "Под игото" с режисьор Бина Харалампиева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg