"От родителите ми съм получил доста неща. Те са ме научили да бъда човек. Както и да имам добра дисциплина, в смисъл да съм самодисциплиниран и когато правя нещо да го правя както трябва и с колкото сили се налага. Дали са ми свобода и като действие и като мислене" – това разказва за себе си Румен Димитров – дванайсетокласник от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".
Той е бронзов медалист от Международната олимпиада по физика, състояла се миналата 2023 година в Япония. Там отборът ни се представя със петима състезатели, които успяват да завоюват 4 бронзови медала.
Според учителят му по физика Георги Александров "Румен е изключително амбициозен човек, който в голяма степен се подготвя самостоятелно вкъщи. Но в СМГ има достатъчно много качествени учители и Румен успява да попие всичко съветите от тях и да се подготвя самостоятелно. Подготовката му е изключително качествена и на високо ниво. Като цяло той е изключително устремен, опитва се да разбере логиката на нещата; търси точните обяснения, не е задоволен единствено от повърхностни обяснения, които са за запомняне или зазубряне, а държи да разбере нещата в дълбочина. Той непрекъснато търси да се развива, изключително точно преценява какво иска да учи, къде иска да учи. Бори се да успява и се усъвършенства. Има точно такъв манталитет – за развитие, а не да остава на едно и също ниво."
Какво мисли Румен Димитров за личното "самоъпргейдване", за свободата – умение в действието, мисленето и мечтаенето – чуйте в звуковия файл.
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg