Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между функционалността и естетиката, или къде да търсим "модерния град"?

| обновено на 13.03.24 в 09:33
Снимка: Pixabay

В първата от поредица лекции, която представя Радослав Илиев, преподавател в Историческия факултет на Софийски университет, обсъжда темата "Модерното в началото на ХХ век" и неговото влияние върху градската среда. Илиев, изследовател в областта на историята и философията на архитектурата и градоустройството, подчертава важността на разглеждането на модерния град и неговите аспекти по интердисциплинарен начин. В предаването той споделя, че целта на лекциите е в голяма степен последващата дискусия, която анализира визията за съвременния град.

Модерното понятие неотдавна е проникнало в нашето съзнание, а със сигурност е пронизало целия европейски ХХ век. То отразява желанието за прогрес и иновации, които се изразяват във всички сфери на обществото, особено в градската среда. ХХ век се оказва период на опити и откази, когато трансцендентната естетика на предишните епохи е изместена от стремежа към новаторство и функционалност.

Историческият контекст на модерната епоха обогатява разбирането ни за града като сцена на масовия прогрес. Това е време, през което обществото се стреми към по-широки обществени промени, към което архитектурата и градоустройството допринасят чрез създаването на модерни градски пространства.

“ХХ век се опитва да обърне това, като разположи красотата не на високо място, а сред всички, да я масовизира и в този смисъл да я направи добра и полезна, като акцентът е върху полезното, а не върху красивото“, коментира Илиев в интервюто.

Основният аспект на модерното градоустройство е отхвърлянето на традиционната естетика, в която красотата е съпътствана с вечност и елитарност. Вместо това фокусът се пренасочва към функционалността и полезността на градската среда. Този преход предизвиква много дискусии, като често се критикува модерния град за липсата на естетически качества.

"За първи път целта на публичното е добро и общо споделено, а не красиво, вечно и елитно", казва той.

Илиев подчертава, че въпреки тези критики модерният град има своите предимства. Той е насочен към общото благо и доброто на всички граждани, като се стреми да отговори на конкретните нужди на съвременното общество. Така се поставя началото на новата епоха на градското планиране, където етиката и функционалността играят ключова роля във формирането на градската среда.

Чуйте разговора в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки плевенски творци с международни награди за изкуство

Днес в 18:00 ч. в плевенското читалище "Съгласие 1869" ще бъдат връчени награди на малки творци. Отличията са присъдени от международното жури на най-мащабната платформа за изкуство в света – Charumela Art School , Бангладеш. За събитието разказва художникът Майа Ананиева, ръководител на арт школа "Колорит" в Плевен. Слушайте! 

публикувано на 19.02.25 в 09:23

"Небе, голямо колкото земята" – нова антология за творците на Добруджа

"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена официално. В текст и визия тя събира информация за творчеството на 62-ма поети и 81 художници от Добрич, Генерал Тошево, Община Добричка, Каварна, Шабла, Балчик, Тервел и Крушари – от края..

публикувано на 19.02.25 в 09:07

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22