Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Георгиев

За формирането на емоционалната интелигентност при децата

Стоян Георгиев
Снимка: БНР

През последните почти 30 години все повече се говори за емоциите, за тяхната важност и значение. Учените са установили, че около 80% от успеха в социалната и личната сфера се определя именно от нивото на развитие на емоционалния интелект и едва 20% от всеизвестния IQ – коефициент на интелекта, измерващ умствените способности на човека. Емоционалният интелект е умението да се разпознават чувствата, да се изразяват и да се овладяват адекватно. Става дума за това как се справяме с душевна болка, разочарование, стрес, обида и неприятности. За емоционалната интелигентност при децата разказва в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Георгиев – семеен терапевт и създател на сайта Semeistvo.bg.

Начинът, по който деца и родители взаимодействат днес, се променя с главоломна скорост в резултат на променящите се условия, а емоциите са водещи при децата. Как да ги контролират и възможно ли е това, да – възможно е и това се опитваме да разясним с наръчника за емоционалната интелигентност при децата, заявява авторът му Стоян Георгиев.

"Емоционалната интелигентност все повече навлиза в речника не само на родителите, но и на децата, допълва той. Първо, трябва всеки да си отговори на въпросите – кои сме, какво се случва с нас и да умеем да направим пауза, когато ни се случва нещо необичайно, за да осъзнаем своите емоции", уточнява семейният терапевт. 

"Светът на емоциите е интересен, субективен и труден за контролиране. В ежедневната си практика и историите, които чувам, ме провокираха да обобщя знанията си, така че те да бъдат полезни за родители, преподаватели и деца", споделя Стоян Георгиев. 

"Емоционалните връзки между родителя и детето се късат още около втората година, показват житейските ситуации. Мама отива на работа, татко работи до късно, а детето прекарва цял ден в детската градина, училище или с приятели – всичко това предизвиква и емоционални промени сред подрастващите", подчертава той. 

Основният герой в наръчника – Доби – е едно паяче, неслучайно избрано от автора. Доби преживява – гнева, тревожността и тъгата, три от основните емоции, които са определящи емоциите при децата. Тези емоции не се разбират от децата и всичко това остава невероятни и трайни рани в душата на подрастващите, според Георгиев. Сред такива деца има и много добре реализирали се личности, но емоциите остават заспали и нещо ги отключва и от там нататък е трудно да се предполага реакцията. Емоционалната интелигентност се формира още преди раждането, в процеса на регулация участват родителите и всички възрастни.

Подробности за формирането на емоционалната интелигентност при децата можете да чуете в звуковия файл от разговора на Ани Костова със Стоян Георгиев.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..

публикувано на 26.12.24 в 15:35
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10

Разказвачи "връщат" приказката на възрастните

Следобедът в очакване на Бъдни вечер е приказно време, тъкмо за разказване на истории. В предаването "За думите" гостуват три разказвачки на приказки – Ценка Кучева, Цветомира Гергинова и Гергана Николова, част от група разказвачи, захванали се да "върнат" приказките в живота на съвременните хора. Български народни приказки, епични песни, авторски..

публикувано на 24.12.24 в 12:50