Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Георгиев

За формирането на емоционалната интелигентност при децата

Стоян Георгиев
Снимка: БНР

През последните почти 30 години все повече се говори за емоциите, за тяхната важност и значение. Учените са установили, че около 80% от успеха в социалната и личната сфера се определя именно от нивото на развитие на емоционалния интелект и едва 20% от всеизвестния IQ – коефициент на интелекта, измерващ умствените способности на човека. Емоционалният интелект е умението да се разпознават чувствата, да се изразяват и да се овладяват адекватно. Става дума за това как се справяме с душевна болка, разочарование, стрес, обида и неприятности. За емоционалната интелигентност при децата разказва в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Георгиев – семеен терапевт и създател на сайта Semeistvo.bg.

Начинът, по който деца и родители взаимодействат днес, се променя с главоломна скорост в резултат на променящите се условия, а емоциите са водещи при децата. Как да ги контролират и възможно ли е това, да – възможно е и това се опитваме да разясним с наръчника за емоционалната интелигентност при децата, заявява авторът му Стоян Георгиев.

"Емоционалната интелигентност все повече навлиза в речника не само на родителите, но и на децата, допълва той. Първо, трябва всеки да си отговори на въпросите – кои сме, какво се случва с нас и да умеем да направим пауза, когато ни се случва нещо необичайно, за да осъзнаем своите емоции", уточнява семейният терапевт. 

"Светът на емоциите е интересен, субективен и труден за контролиране. В ежедневната си практика и историите, които чувам, ме провокираха да обобщя знанията си, така че те да бъдат полезни за родители, преподаватели и деца", споделя Стоян Георгиев. 

"Емоционалните връзки между родителя и детето се късат още около втората година, показват житейските ситуации. Мама отива на работа, татко работи до късно, а детето прекарва цял ден в детската градина, училище или с приятели – всичко това предизвиква и емоционални промени сред подрастващите", подчертава той. 

Основният герой в наръчника – Доби – е едно паяче, неслучайно избрано от автора. Доби преживява – гнева, тревожността и тъгата, три от основните емоции, които са определящи емоциите при децата. Тези емоции не се разбират от децата и всичко това остава невероятни и трайни рани в душата на подрастващите, според Георгиев. Сред такива деца има и много добре реализирали се личности, но емоциите остават заспали и нещо ги отключва и от там нататък е трудно да се предполага реакцията. Емоционалната интелигентност се формира още преди раждането, в процеса на регулация участват родителите и всички възрастни.

Подробности за формирането на емоционалната интелигентност при децата можете да чуете в звуковия файл от разговора на Ани Костова със Стоян Георгиев.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30