Отделение по кардиохирургия бе открито в Университетската болница "Медика" в Русе. Идеята за създаване на кардиохирургично отделение в Русе, нито е нова, нито революционна, но за нейното осъществяване трябваха не само желание, но и много усилия. От края на февруари залите в болница "Медика" са оборудвани с най-съвременна техника и постепенно отделението започна дейността си с обучени лекари, медицински сестри и санитари.
"Създаването на каридохирургичното отделение е нормалното развитие. От 15 години, от 2007 г. развиваме, първи в региона, инвазивната кардиология. И в момента “Медика“ и нейните структури са на първо място като брой лекувани болни с методите на инвазивна кардиология в България. Така събрахме смелостта и възможностите да създадем условията за започваме на кардиохирургична дейност“, това каза проф. Кирил Панайотов, управител на болница “Медика“ и представи екипа, на който залага в това начинание.
С инвестиция от най-съвременна оперативна техника и високо квалифицирани специалисти болница "Медика" постави Русе на кардиохирургичната карта на страната. Новата дейност е естествено продължение на инвазивната кардиология, в която болничният екип има вече 15-годишен опит.
Началник на отделението е д-р Георги Игнатов, а реанимацията ще се ръководи от д-р Жулиен Димитров – и двамата доскоро част от екипа на болница "Лозенец" в София.
В Русе ще се правят всички типове сърдечни операции на възрастни пациенти – планова и спешна хирургия за заболявания на сърдечните клапи, аневризма, дисекация на аортата, коронарна артериална болест, аритмии, сърдечна недостатъчност, вродени пороци и дори пулмонална хипертония.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg