Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На книжния панаир в Лондон представиха първия английски превод на "Случаят Джем"

Снимка: Фацебоок/ministryofculturebulgaria

На вчерашния 12 март Лондонският панаир на книгата отвори врати за посетители и изложители от целия свят. Въвеждайки нови идеи, представяйки литературни творби и създавайки вълнуващи възможности за срещи между писатели и читатели, панаирът е място, където културният обмен процъфтява.

За първи път в историята България беше представена със свой щанд на това престижно събитие. Това е огромен успех за българската книжна индустрия и културна сцена. В емблематичната зала "Олимпия" нашите книги, автори и издатели се доказаха като важен и вълнуващ фактор в световната книжна арена.

Колегата Светлозар Желев и Гергана Панчева от Литературна агенция "София" се включиха директно от Лондон. В тяхното изказване за предаването "Нашият ден“ те споделиха важни моменти от участието на България в панаира.

Светлозар Желев изрази своята радост от факта, че тази година мечтата му се осъществи – България има свой собствен щанд на Лондонския панаир на книгата. Той отбеляза, че това е резултат от дългогодишни усилия и че целта му е била да види българската култура, представена на най-престижните световни книжни събития като това в Лондон.

Специалното тази година е и представянето на първия английски превод на романа "Случаят Джем“ на Вера Мутафчиева. Този момент отбеляза значителен успех не само за авторката, но и за българската литература като цяло. Първият английски превод отваря нови възможности за популяризиране на българската литература в чужбина.

Гергана Панчева подчертава важността на наследството на Вера Мутафчиева и усилията на литературната агенция, която се грижи за неговото запазване и разпространение. Тя сподели, че представянето на романа "Случаят Джем“ на английски открива нови хоризонти и възможности за българските автори и издатели.

Българският културен институт в Лондон и Светла Дионисиева също получиха заслужено признание за своя принос към представянето на българската култура в чужбина.

В края на разговора Светлозар Желев споделя новината, че във вчерашния ден заместник-министърът на културата Амелия Гешева е заявила, че вече има осигурено финансиране за следващата година.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40