Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас гостува на софийска сцена с един от най-новите си спектакли "Хеда Габлер" от Хенрик Ибсен. Постановката по пиесата на големия норвежки драматург е дело на Десислава Шпатова, която е работила по превода на Гергана Мей.
За главната роля е поканена актрисата Анастасия Лютова.
"Това, в което се вглеждаме, е психологията на човешките същества, които имат способността да се самоунищожават, да се унищожават взаимно, откъде идва, какви са корените на една такава разруха.
Ние сме се опитали да извадим не просто женски персонаж в мъжки свят и как тя се справя в този свят, а един универсален характер, в който и мъже, и жени, всеки един човек би могъл да припознае своята тъмна страна, своето влечение към красотата, своите демони от миналото, които се изправят срещу него в даден момент и той трябва да се справя с тях", сподели в "Артефир" Анастасия Лютова.
В представлението участват още актьорите Ивайло Гандев (гост), Васил Ряхов (гост), Никола Парашкевов, Невена Цанева, Аглика Бояджиева и Алина Катречко от Одеса, която вече е в трупата на Бургаския театър.
Сценографията и костюмите са дело на руския сценограф Александър Шишкин, който от известно време живее в Бургас. Автор на музиката за спектакъла е Асен Аврамов, хореография – Татяна Соколова.
Публиката в София може да гледа "Хеда Габлер" на 14 март на сцената на Народния театър "Иван Вазов".
Представлението не се препоръчва за зрители под 14 години.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Драматичен театър "Адриана Будевска"
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg