Отбелязваме 145 години от рождението на символа на науката Алберт Айнщайн. Един от най-великите умове в историята на науката е роден в Улм, Германия. Ученият се превръща в символ на гениалността, иновациите и търсенето на познание още приживе. Айнщайн променя света със своята Теория на относителността, според която времето и пространството са свързани и се променят в зависимост от скоростта и гравитацията. Тази научна концепция преобръща начина, по който разбираме Вселената, и води до революционни открития и технологичен прогрес.
E=mc² е емблематичната формула на Айнщайн, която е в основата на ядрената физика и приложението на атомната енергия. Ученият остава извор на вдъхновение за хората в целия свят. Духът му, постоянно търсещ знания, напомня, че най-важното не е колко знаем, а доколко сме готови да учим и да се развиваме.
Айнщайн проговаря чак на 4-годишна възраст, но преди да навърши 11 години, вече е приет в колеж. Бил е добър цигулар, отличник по латински език и гръцки език.
Днес си припомняме не само научните му постижения, но и неговата преданост към идеите за мир, разбирателство и хуманност. Той остава сред най-великите учители на човечеството – личност със социална ангажираност, член на Националната асоциация за прогрес на цветнокожите хора, заклеймил расизма като болест.
Чуйте гласа на учения в реч, относно преследването на евреите в нацистка Германия. Записът е част от Архивния фонд на БНР.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg