Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комерсиализация на технологиите в България. Защо образованието е толкова важно?

| обновено на 22.03.24 в 08:06
Снимка: Pixabay

Какво ново в обучението по комерсиализация на технологиите в България, един от водещите експерти в областта, Петко Русков, преподавател по технологично предприемачество, сподели своите мисли и виждания относно този важен въпрос в рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден",

Русков очерта важността на промените и отварянето на България към света, което даде възможност за обогатяване на познанията ни чрез посещенията в развити държави. Той изрази изненадата си от факта, че в България има талантливи учени и изследователи, но все още сме изправени пред предизвикателства в сферата на комерсиализацията на технологии.

За Русков най-важният фактор са хората и тяхната образователна подготовка. Той изтъкна, че образованието е основата на всичко и сподели своята радост от работата си с организация като "Джуниър Ачийвмънт", където се насърчава учениците да развиват своите умения и да постигат своите цели.

Русков подчерта важността на стратегическото мислене и определението на цели за постигане на успех. Той акцентира, че без ясно определени цели и стратегии усилията ни могат да бъдат напразни, а резултатите – несъобразени с очакванията.

За Русков целите са свързани с желанието за по-добър живот и развитие на обществото чрез използване на съвременните технологии. Така че, според него, обучението по комерсиализация на технологии трябва да се фокусира върху развитието на хората и техните умения, като това е ключът към успешното прилагане на иновациите в реалния бизнес свят.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45