"Астория" е пиеса на малко познатия у нас австрийски драматург от еврейски произход Юра Зойфер. Творчеството му става популярно във Виена в края на 20-те и началото на 30-те години на миналия век. Умира през 1939 година в концлагера Бухенвалд едва 27-годишен.
Пиесата "Астория" е писана през 1936 година, но се появи на българска сцена почти век по-късно, благодарение на театралното сдружение "Транзит".
В основата ѝ стои истински случай от 1936 година, когато в лондонски вестник излиза информация за новооткритото посолство на "държавата Астория", което обявява прием. Невярната информация е всъщност просто шега на кръг от дипломати. Но дълго време след това хората продължават да вярват, че такава държава действително съществува.
Отличаващата се с остър социален хумор история вдъхновява младата режисьорка Валерия Минева, която събира за постановката екип от млади независими творци.
В представлението участват актьорите: Калин Зафиров, Димитър Иванов-Мич, Вероника Йорданова Тодорова, Илияз Иляз, Росен Караджов, Ванина Попова, Карина Борисова и Игор Коробко.
Сценографията е дело на Михаела Трифонова, музика – Петя Габрова, грим – Маша Милкович и Аня Ивкович.
След броени дни спектакълът "Астория" тръгва на национално турне. Така от 29 март до 27 май актьорите ще гостуват на публиката в шест български града – Ямбол (29 март), Търговище (22 април), Шумен (23 април), Карлово (30 април), Казанлък (21 май) и Сливен (27 май).
Спектакълът е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичния театър "Апостол Карамитев" в Димитровград, а турнето се осъществява с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура", програма "Разпространение".
Чуйте разговора на Рада Стойкова с режисьорката Валерия Минева.
Снимка – Сдружение "Транзит"
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg