Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиополет над щъркелово гнездо

На 23 март и 24 март Програма "Христо Ботев" ще бъде на живо в Трявна

Снимка: Пламен Ковачев

Програма "Христо Ботев" посреща пролетта в Трявна. На 23 март и 24 март 2024 г. ще бъде реализиран своеобразен "радиополет над щъркелово гнездо". На живо ще бъдат излъчени шест предавания от града на най-старата възрожденска иконописна школа, занаятите, дърворезбата и смаобитната архитектура. Какво се крие зад "Радиополет над щъркелово гнездо" в "Нашият ден" разказва Наталия Маева, завеждащ редакция "Новини, образование, култура".

Маева с вълнение споделя за инициатива, с която Програма "Христо Ботев" ще отбележи началото на пролетта. Акцент в следващите два дни ще бъде Трявна – хората, даренията, традициите, които поддържат и развиват града. В събота предаванията, които могат да бъдат слушани на живо, са "За здравето", "Семейно радио", "Антон Митов представя" и дебютното предаване "Домът на музите". 

В "Семейно радио" ще гостува кметът на град Трявна заедно със своята съпруга, съобщава Маева. По виртуален начин слушателите ще се разхождят из забележителностите на града, ще се запознаят със Славейковите празници и с традиционната кухня на града. В предаването "Антон Митов представя" хумористът Веско Зидаров ще говори за книгата си "Тревненските зевзеци". Маева събужда любопитсвото на слушателите и към пилотното издание на предаването "Домът на музите", в което ще се говори за младите таланти от НГПИ "Тревненска школа". Гост ще бъде Бисера Йосифова, изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България". 

Праволсавна неделя или първата неделя от Великия пост ще започне с предаването "Благовестие", съобщава Наталия Маева. В предаването "Гласът на времето" слушателите ще научат повече за колекцията, дарена от Димитър и Никола Казакови на музея в Трявна.

"Радиополет над щъркелово гнездо" е дълго искано от екипа на Програма "Христо Ботев" желание, споделя завеждащият редакция "Новини, образование, култура". Има и много други красиви градове, но Трявна е специално място – средище на българската култура, а щъркеловото гнездо в града е символ на пролетния дух. 

Слушайте Програма "Христо Ботев" в следващите два дни!

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20