В епизод 536 "Трамвай по желание" среща своята публика с един от основателите на група "Щурците", знаменит автор на театрална музика и потомък на исторически род Петър Цанков.
Творческото присъствие на Пепи Цанков се свързва с двете основополагащи групи на българския рок – "Бъндараците" и "Щурците". Хронологията е такава: през 1967 г. Петър Цанков и Кирил Маричков се отделят от "Бъндараците" и заедно с Веселин Кисьов и Петър Гюзелев основават "Щурците". Три години по-късно бандата е разформирована от комунистическия режим и когато през 1974 г. възкръсва на музикалната сцена, Пепи Цанков не се включва, защото вече е преподавател по ударни инструменти в Консерваторията и работи върху нова методика, която и до днес се изучава в Националната музикална академия.
Паралелно с това рокаджията пише театрална и филмова музика, създава рекламна агенция, кара ски и сърф и става правоспособен морски капитан. От 1969 г. досега Цанков е автор на музиката към над 210 постановки в България и в чужбина. През 2009 г. е отличен с "Икар" за цялостен принос към кукления театър и за музиката към спектакъла "Малката русалка".
През 1988 г. виждаме музиканта като председател на секция "Куклено изкуство" към Съюза на артистите, барабанист в БНР, в Биг бенда на Вили Казасян и във ФСБ.
Важно е да се отбележи, че Петър Цанков е потомък на проф. Александър Цанков, премиер на България в едни от най-смутните години от новата българска история. Наричан от комунистите "кръволок", а от съидейниците си ярък патриот, преподавателят по икономика и право в СУ "Св. Климент Охридски" остава като една от най-спорните и дискусионни личности в следосвобожденска България. "Кървав ли съм, чист ли съм, историята ще каже", заключава професорът приживе.
Извън вихрите на историята, фамилната справка сочи следното: Братът на Александър Цанков, Петър, има една дъщеря и трима синове, от които Цанко Цанков е водещ диригент от времето между двете войни и ректор на Националната музикална академия, а Асен Цанков е четирикратен шампион на България по тенис, един от първите български олимпийци, участвали на Зимни олимпийски игри, волейболна звезда и впоследствие музикален деец. Син на Асен Цанков е гостът в епизод 536 на "Трамвай по желание", митичният в музикалните среди Петър Цанков.
Снимка – БНР
Под този наслов Българският хайку съюз организира поетична вечер на 19 ноември от 18.00 ч. в Американския център на Столична библиотека. Рециталът е сред събитията на 35-ото издание на Дните на японската култура в България и включва хайку, хайга, музика, хайбуни, ренгей и пърформанси на български хайку поети. Входът е свободен. Диляна..
Съзвучие на две свободни воли, на две отделни, различни, но еднакво достойни за обичта си личности. И хубавите, и не чак толкова хубавите примери в живота са те убедили, че тъкмо това е любовта. И ти я искаш точно такава – нито повече, нито по-малко. И ето, дълго чакана, или напротив – от пръв поглед дошла, любовта е тук. Като от стар романтичен филм..
Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..
"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..
На 14 ноември е премиерата на "Котка върху горещ ламаринен покрив" от Тенеси Уилямс на Театър "София". Спектакъла се играе на сцената на Театър "Сълза и смях". Постановката е на Стайко Мурджев, Сценографията на Никола Налбантов, а музиката е дело на Петър Дундаков. Пиесата "Котка върху горещ ламаринен покрив" е съставена от три части –..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg