Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас отбелязва 90 години от рождението на Христо Фотев

Връчват Националната награда за поезия "Христо Фотев"

Христо Фотев
Снимка: https://licatanagrada.com

Националната награда за поезия "Христо Фотев" ще бъде връчена на днешния 25 март – навръх рождения ден на големия бургаски поет. Церемонията ще бъде предшествана от атрактивен музикално-поетичен спектакъл, посветен на 90-годишнината от рождението на Христо Фотев. Постановката е дело на режисьора Христо Симеонов, а събитието ще е в Атриума на Бургаския свободен университет.

Конкурсът за поезия се организира от Община Бургас, Министерството на културата, Сдружение "Бургаска писателска общност", Съюза на българските писатели и Сдружението на български писатели. Той се провежда под патронажа на кмета Димитър Николов. Тази година носителят на наградата ще получи парична премия в размер на 4000 лева, диплом и пластика „Златно перо“.

Рождението на Фотев, навръх големия християнски празник Благовещение, ще бъде отбелязано с още много събития в морския град.

Николай Фенерски, председател на Сдружението на "Бургаската писателска общност", сподели в ефира на "Нашият ден":

"Според мен днес на целия свят му липсват поетични думи. Достатъчно е да пуснем новините и изпадаме в ужас. Поезията е обратното на това, което се случва днес."

"Днес седем от участниците са номинирани за наградата. Миналите години са били и по пет, и по четирима, този път са седем. Тази вечер ще стане ясно кой от тези поети ще заслужи наградата. Това са хора, наследници на Фотев и тук все още има добри поети."

"Не знам дали поезията в планинските градове е висока поезия, тази тук е на границата между водата и земята“, казва той. Според него може би тази граница вдъхновява и винаги е вдъхновявала човека тато идея, че от тук може да замине нанякъде и тук много лесно може да се ориентираме накъде да върви, защото всичко се съизмерва с морето. Това според прави града поетичен.

В интервюто Фенерски информира, че познат на Христо Фотев е запазил касети с неговия автентичен глас. Там той разказва историята на четири свои стихотворения. "Историята на стихотворенията е това, за което винаги се сещам, когато чуя името на Христо Фотев. Това са четири от най-известните му стихотворения: "Господи колко си хубава", "Морето само живите обича". Тази история, разказана от него, дава още и още храна за ума."

"Понеже съм и учител по български език и литература и ми се налага най-често да преподавам "Господи колко си хубава", защото е в програмата на 12-и клас и влиза в матурата. По тази причина най-много съм разсъждавал върху него и съм се опитвал да хвана всички детайли, но това е невъзможно. Това прави голямата поезия голяма, че винаги има загадка в нея“, споделя още той.

По думите на Фенерски различното тази година е, че сега е юбилей и бургаският режисьор Христо Симеонов организира спектакъл по този случай.  

Чуйте разговора в звуковия файл. 


Откъс от интервю с Христо Фотев, дадено през 1979 г., прозвучало в ефира на "Terra Култура", съхранено в Архивния фонд на БНР. 




По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25