Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Венко Бешков: Сероводородът в Черно море е неизчерпаем ресурс за енергия

проф. Венко Бешков
Снимка: БНР

Сероводородът се образува при гниенето на органична материя в застояли води, където няма или е ограничен обменът на вода и кислород, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Венко Бешков. Огромни количества органични отпадъци се носят в Черно море от Дунав, Днепър, Днестър, Дон и служат за храна на планктона, който при развитието си консумира големи количества кислород, допълни той. Последният на големи дълбочини се изчерпва напълно. 

"Бактериите, които живеят на големи дълбочини при недостиг на кислород използват сулфатните йони от морската вода, за да дишат. Така сулфатите се превръщат в сероводород, – обяснява в ефира проф. Бешков. – Технологията, която предлагаме, е за директното производство на електроенергия от сероводорода в черноморските води в конструирана за целта горивна клетка. Тя е напълно свободна от всякакви вторични замърсявания, не се отделят никакви емисии в атмосферата. Единственият отпадък са сулфатни йони, които са съвместими с морската вода. 

Предимство на тази технология е, че тя не изисква никаква логистика по доставянето на суровини, горива и пр., никакви складови стопанства и никакви депа за отпадъци. Инсталацията може да се включва и изключва по всяко време – в АЕЦ и ТЕЦ горивните процеси не може да се прекъсват без последици. Не зависи от метеорологичните условия – за разлика от фотоволтаичните паркове, вятърните станции и ВЕЦ), – разяснява председателят на Съюза на химиците у нас. – В крайна сметка облекчава, макар и частично, проблема с покачването на сероводородната зона в морските води и намаляването на дълбочината, до която има живот в Черно море."

Водородът, като гориво, има две големи предимства, уточнява проф. Бешков. Първото е най-голямото му съдържание на енергия на единица маса в сравнение с другите газообразни, течни и твърди горива. За сравнение, енергийното съдържание на водорода е 39,7 кВтч/кг срещу 15 кВтч/кг за природния газ. 

Второто му съществено предимство е, че при изгарянето му се образува вода, която е суровината за получаването му. По този начин замърсяването на атмосферата е минимално. Рециклирането на суровината (водата) я прави практически неизчерпаема. Тези предимства правят водорода перспективен заместител на традиционните горива. Две са основните му приложения: за транспорта и за производството на азотни торове. И в двата случая той замества изкопаемите въглеродни източници.

Под 150 м дълбочина в Черно море няма кислород и започва т. нар. "мъртва зона" с висока концентрация на сероводород, който може да се превърне в неизчерпаем ресурс за производство на енергия. Проучванията през 2014 г.  са правени от научноизследователския кораб “Академик”, взел проби на 50 мили от нос Галата във Варненския залив, разказва проф. Бешков. Изпомпванията тогава са извършени от дълбочини до 1000 м, за където има данни, че сероводородът е в изобилие. Засега няма инвеститорски интерес към тази технология.

Целия разговор на Ани Костова с проф. Венко Бешков от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35