Сероводородът се образува при гниенето на органична материя в застояли води, където няма или е ограничен обменът на вода и кислород, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Венко Бешков. Огромни количества органични отпадъци се носят в Черно море от Дунав, Днепър, Днестър, Дон и служат за храна на планктона, който при развитието си консумира големи количества кислород, допълни той. Последният на големи дълбочини се изчерпва напълно.
"Бактериите, които живеят на големи дълбочини при недостиг на кислород използват сулфатните йони от морската вода, за да дишат. Така сулфатите се превръщат в сероводород, – обяснява в ефира проф. Бешков. – Технологията, която предлагаме, е за директното производство на електроенергия от сероводорода в черноморските води в конструирана за целта горивна клетка. Тя е напълно свободна от всякакви вторични замърсявания, не се отделят никакви емисии в атмосферата. Единственият отпадък са сулфатни йони, които са съвместими с морската вода.
Предимство на тази технология е, че тя не изисква никаква логистика по доставянето на суровини, горива и пр., никакви складови стопанства и никакви депа за отпадъци. Инсталацията може да се включва и изключва по всяко време – в АЕЦ и ТЕЦ горивните процеси не може да се прекъсват без последици. Не зависи от метеорологичните условия – за разлика от фотоволтаичните паркове, вятърните станции и ВЕЦ), – разяснява председателят на Съюза на химиците у нас. – В крайна сметка облекчава, макар и частично, проблема с покачването на сероводородната зона в морските води и намаляването на дълбочината, до която има живот в Черно море."
Водородът, като гориво, има две големи предимства, уточнява проф. Бешков. Първото е най-голямото му съдържание на енергия на единица маса в сравнение с другите газообразни, течни и твърди горива. За сравнение, енергийното съдържание на водорода е 39,7 кВтч/кг срещу 15 кВтч/кг за природния газ.
Второто му съществено предимство е, че при изгарянето му се образува вода, която е суровината за получаването му. По този начин замърсяването на атмосферата е минимално. Рециклирането на суровината (водата) я прави практически неизчерпаема. Тези предимства правят водорода перспективен заместител на традиционните горива. Две са основните му приложения: за транспорта и за производството на азотни торове. И в двата случая той замества изкопаемите въглеродни източници.
Под 150 м дълбочина в Черно море няма кислород и започва т. нар. "мъртва зона" с висока концентрация на сероводород, който може да се превърне в неизчерпаем ресурс за производство на енергия. Проучванията през 2014 г. са правени от научноизследователския кораб “Академик”, взел проби на 50 мили от нос Галата във Варненския залив, разказва проф. Бешков. Изпомпванията тогава са извършени от дълбочини до 1000 м, за където има данни, че сероводородът е в изобилие. Засега няма инвеститорски интерес към тази технология.
Целия разговор на Ани Костова с проф. Венко Бешков от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни. Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg