Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паралелните светове в новата книга на Франк Талис

Снимка: Издателство "Колибри"

Кои са петимата най-значими психотерапевти? Какво е общото между психоанализата и изкуството на Караваджо, Едуард Хопър и Едвард Мунк? Отговорите търси Франк Талис в книгата "Как да живеем в ерата на тревожността", която Александра Александрова представя в "Нашият ден".

Талис е клиничен психолог и писател – автор на много добра криминална поредица, основана на психологията. В най-новата си книга английският психолог и писател изследва паралелно света на изкуството и този на психоанализата. Тънката нишка, която читателят може да проследи в 15-те глави на книгата, е свързана с творчеството на популярния американски художник Едуард Хопър, в което натрапчиво присъства самотата.

В предговора на "Как да живеем в ерата на тревожността" Талис казва нещо притеснително – животът става много по-достъпен, богат и цветен, но ние, хората, ставаме по-тъжни, тревожни и депресирани. Психотерапията е надежден начин за лекуването на травмите, но доколко нейната история и имената на значимите психотерапевти са познати днес – това е един от въпросите, които по оригинален начин Талис задава. По думите на Александрова книгата е насочена към всеки,  който се вълнува от темата дори и без да има натрупани научни познания в сферата на психологията или изкуството.

Александрова акцентира върху това, че себепознанието е процес, който най-успешно може да се случи с помощта на психотерапевт. Така наречената "поп психология" в днешно време предлага разнообразни лесносмилаеми трикове, видеа, книги за справяне с тревожността и самопомощ – според Александрова, те са ненадеждни и обещават невъзможен бърз ефект.  

Това, което Талис предлага в книгата си, е чрез начина, по който разглеждаме и наблюдаваме детайлно изкуството, да се научим да наблюдаваме и самите себе си, обяснява Александрова. В паралелното пътешествие в изкуството и към самите нас, Талис не дава еднозначен отговор на зададения в заглавието въпрос, а само подава ключове, които всеки един читател може да изпробва върху себе си в търсенето на идентичност и преодоляването на несигурността.  

Александрова обръща внимание, че на пазара все още може да се намери и книгата на Талис, озаглавена "Неизлечимият романтик". В нея клиничният психолог умело и с художествен усет смесва истории на свои пациенти, свързани с обсебващата любов и границата между реалните взаимоотношения и имагинерните обсесии – още една тема, с която всеки от нас се е сблъсквал поне веднъж в живота си.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Траянов

Спомен за поета Теодор Траянов 80 години след смъртта му

80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..

публикувано на 15.01.25 в 08:57

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42