Кои са петимата най-значими психотерапевти? Какво е общото между психоанализата и изкуството на Караваджо, Едуард Хопър и Едвард Мунк? Отговорите търси Франк Талис в книгата "Как да живеем в ерата на тревожността", която Александра Александрова представя в "Нашият ден".
Талис е клиничен психолог и писател – автор на много добра криминална поредица, основана на психологията. В най-новата си книга английският психолог и писател изследва паралелно света на изкуството и този на психоанализата. Тънката нишка, която читателят може да проследи в 15-те глави на книгата, е свързана с творчеството на популярния американски художник Едуард Хопър, в което натрапчиво присъства самотата.
В предговора на "Как да живеем в ерата на тревожността" Талис казва нещо притеснително – животът става много по-достъпен, богат и цветен, но ние, хората, ставаме по-тъжни, тревожни и депресирани. Психотерапията е надежден начин за лекуването на травмите, но доколко нейната история и имената на значимите психотерапевти са познати днес – това е един от въпросите, които по оригинален начин Талис задава. По думите на Александрова книгата е насочена към всеки, който се вълнува от темата дори и без да има натрупани научни познания в сферата на психологията или изкуството.
Александрова акцентира върху това, че себепознанието е процес, който най-успешно може да се случи с помощта на психотерапевт. Така наречената "поп психология" в днешно време предлага разнообразни лесносмилаеми трикове, видеа, книги за справяне с тревожността и самопомощ – според Александрова, те са ненадеждни и обещават невъзможен бърз ефект.
Това, което Талис предлага в книгата си, е чрез начина, по който разглеждаме и наблюдаваме детайлно изкуството, да се научим да наблюдаваме и самите себе си, обяснява Александрова. В паралелното пътешествие в изкуството и към самите нас, Талис не дава еднозначен отговор на зададения в заглавието въпрос, а само подава ключове, които всеки един читател може да изпробва върху себе си в търсенето на идентичност и преодоляването на несигурността.
Александрова обръща внимание, че на пазара все още може да се намери и книгата на Талис, озаглавена "Неизлечимият романтик". В нея клиничният психолог умело и с художествен усет смесва истории на свои пациенти, свързани с обсебващата любов и границата между реалните взаимоотношения и имагинерните обсесии – още една тема, с която всеки от нас се е сблъсквал поне веднъж в живота си.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg