Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си куратор в България

Снимката е илюстративна
Снимка: ФБ

"Училище за куратори" е проект на три от най-успешните ни кураторки – Маргарита Доровоска, Светлана Куюмджиева и Весела Ножарова. "Когато правехме програмата на обучение, аз изходих от личния си образователен опит и ми се струваше важно да има еднаква тежест върху практическата работа и върху тази с текстове, със съвременна философия, съвременна критическа теория и история на съвременното изкуство. Добре е да знаеш какво е полето, в което функционираш. Това е наистина много практическа работа, трябва да се научиш как да общуваш с артисти, с медии, с публика, трябва да знаеш как да работиш с техници. Трябва да ти е минало през ръцете и поне веднъж да си държал винтоверт и четка за боя. Много комуникация, договаряне, преговаряне, разговори" – казва Маргарита Доровска

"Да бъдеш куратор е творческа професия и освен експертиза, знание, обучение и трениране на окото и ума, има нужда и от талант, за да създаваш свят от цветовете. Да имаш творчески подход при правенето на изложби, всеки може да бъде обучен, но не всеки може да работи. – добавя Светлана Куюмджиева. – Много световни куратори идват от други области, а не са задължително свързани с художественото обучение. Нужна е богата визуална култура."

Над сто души са кандидатствали в "Училището за куратори", като от тях са избрани двайсет  и четири. "Изненадващ интерес – казва Маргарита Доровска – нашата малка сцена е толкова неразорана целина и отвън изглежда като бяло поле."

"Има ревности, има конкуренция, но когато човек е достатъчно етичен на професионално ниво и поставя на преден план целта да представи максимално качествен продукт, нещата се получават. Когато личните отношения и еготата не са преден план, се случва по-успешно. Понякога сме балансьори, а понякога се налага да слагаме граници" – казва Светлана Куюмджиева.

Чуйте ги в "Какво се случва".

Снимка – ФБ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10
 Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Човек от горната земя, който ходи по земята

В епизод 553 "Трамвай по желание" среща своята публика с известния художник и музикант Андрей Янев. През юни столичната галерия "Средец" стана средище на ценителите на философската живопис с изложбата "Освещаване на семената" на Андрей Янев. "Евангелският пласт в творбите е ясен, дори декларативен. Но той трябва да бъде осмислен в самата идея за..

публикувано на 23.07.24 в 15:00

Сценографът - музикант Константин Вълков на гости в "Домът на музите"

В предаването "Домът на музите" гостува сценографът - музикант Константин Вълков. През последните няколко години името му се свързва с различни музикални проекти, които печелят все повече почитатели. Константин е завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и освен, че музиката е неговата голяма страст, той се определя и като визуален артист. В работата си обича..

публикувано на 23.07.24 в 08:30

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28