Правителство? Избори? Възможна ли е конституционна криза?
Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация, отговаря на тези и още въпроси в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида".
Възможно ли е да не се образува служебно правителство?
"Да, съществува хипотетичен риск, обусловен от риска, че някои от посочените кандидати за министър-председател може да се откаже. А отделно от това хипотетично е възможно президентът да не се съгласи с предложения състав от изброените кандидати за премиер и той да не подпише указа, с който да назначи служебното правителство. В този случай президентът ще бъде изправен пред риска от нарушаване на Конституцията. Но докато нямаме указ от страна на президента, не може да се образува служебно правителство, дори и с риск да наруши Конституцията.
По смисъла на изреч.1 на ал. 5 на чл. 99 от Конституцията президентът има две задължения. Едното е свързано с образуването на служебно правителство, в условията на споделена компетентност между него и кандидата за министър-председател. Второто задължение е насрочването на парламентарните избори, вменено изцяло на президента и не зависи от друг орган или друго лице.
Президентът задължително следва да насрочи парламентарни избори, без значение дали ще образува служебно правителство.
Ако не се образува служебно правителство, в този случай Конституцията дава отговор на този въпрос в ал. 3 на чл. 111, при който, по установен принцип на непрекъсваемост на изпълнителната власт, се допуска или се задължава правителството, което е подало оставка (тази оставка на практика е гласувана), да продължи да изпълнява своите функции, докато на негово място не бъде избрано редовно правителство или не бъде назначено служебно.
Не сме изправени пред риска от конституционна криза, тъй като ще имаме пълноправна изпълнителна власт, макар осъществявана от правителство в оставка.
Има ли риск да не се проведат избори, ако не се образува служебно правителство? Още и за това как се подава жалба до Комисията по дискриминация и каква е процедурата – чуйте повече от звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg