Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Възможна ли е конституционна криза?

д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Правителство? Избори? Възможна ли е конституционна криза?

Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация, отговаря на тези и още въпроси в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида".

Възможно ли е да не се образува служебно правителство?

"Да, съществува хипотетичен риск, обусловен от риска, че някои от посочените кандидати за министър-председател може да се откаже. А отделно от това хипотетично е възможно президентът да не се съгласи с предложения състав от изброените кандидати за премиер и той да не подпише указа, с който да назначи служебното правителство. В този случай президентът ще бъде изправен пред риска от нарушаване на Конституцията. Но докато нямаме указ от страна на президента, не може да се образува служебно правителство, дори и с риск да наруши Конституцията. 

По смисъла на изреч.1 на ал. 5 на чл. 99 от Конституцията президентът има две задължения. Едното е свързано с образуването на служебно правителство, в условията на споделена компетентност между него и кандидата за министър-председател. Второто задължение е насрочването на парламентарните избори, вменено изцяло на президента и не зависи от друг орган или друго лице. 

Президентът задължително следва да насрочи парламентарни избори, без значение дали ще образува служебно правителство

Ако не се образува служебно правителство, в този случай Конституцията дава отговор на този въпрос в ал. 3 на чл. 111, при който, по установен принцип на непрекъсваемост на изпълнителната власт, се допуска или се задължава правителството, което е подало оставка (тази оставка на практика е гласувана), да продължи да изпълнява своите функции, докато на негово място не бъде избрано редовно правителство или не бъде назначено служебно

Не сме изправени пред риска от конституционна криза, тъй като ще имаме пълноправна изпълнителна власт, макар осъществявана от правителство в оставка. 

Има ли риск да не се проведат избори, ако не се образува служебно правителство? Още и за това как се подава жалба до Комисията по дискриминация и каква е процедурата  – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12