Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Гаджиев в Линц

Снимка: Andrej Grilc

Той е едва на 29 години, а вече е звезда в красивото небе на клавирното изкуство! Александър Гаджиев, италиано-словенски пианист с руски корени, въодушеви публиката в камерната зала на Брукнерхаус на 6 март тази година.

Гаджиев е културeн представител на родния си град Гориция в Италия, европейска културна столица през 2025 година. Пианистът е удостоен с най-високата Прешенова награда за културни постижения от президента на Словения.

Първоначално Гаджиев учи пиано при баща си. Едва на девет години свири за първи път с оркестър, а на десет изнася първия си солов концерт. Следва пиано в Моцартеума в Залцбург и във Висшето музикално училище "Ханс Айслер" в Берлин. През 2021 година печели първа награда на международния клавирен конкурс в Сидни. Печели и втора награда, както и специалната награда "Кристиан Цимерман" на международния конкурс на името на Фредерик Шопен във Варшава. От сезон 2022/23 година Гаджиев е Artist in residence за три години в Торино и Лондон.

В Линц пианистът очарова почти пълната камерна зала на Брукнерхаус с изтънчена Шопенова романтика и благородни Бетховенови звуци. В първата част на концерта Гаджиев представи един блок от Шопенови ноктюрни и мазурки, както и скерцо Nr. 3 в до-минор, опус 39.

Без съмнение Александър Гаджиев е блестящ шопенов интерпретатор с фин усет както за съкровена лирика, така и за мащабни романтични изграждания. С философска дълбочина, изящно и с особена красота прозвучаха Прелюдия, фуга и вариация в си минор, опус 18 от Цезар Франк. Програмата завърши с Вариации "Ероика" в ми-бемол мажор, опус 35 от Бетовен, както и с няколко биса, сред които и една импровизация.

Сред публиката бяха и много студенти. Залата продължи дълго време възторжено да аплодира младия пианист. Един незабравим клавирен рецитал!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50