Вече сме в периода на пролетните ваканции, когато децата търсят забавления и нови приключения. Ботаническата градина на БАН обяви инициативата си за организиране на детски лагер, наречен "Ваканция в Ботаническата градина". Антония Чиликова, един от организаторите на лагера, сподели в интервю за "Нашият ден“, че са планирали пет дни, изпълнени с интересни и образователни активности, които ще въведат децата в света на растенията.
"Имаме пет дни, посветени на чудния свят на растенията“, обясни Чиликова. "Първият ден е посветен на запознаване с ботаническата градина, след който следва разказ за джунглата и тропическите гори, и какви тайни крият те. В третия ден ще се запознаем с пустините и как растенията се справят със сухия климат. Четвъртият ден е за различните видове растения, включително водни и насекомоядни. А последният ден е посветен на полезните растения – тези, които използваме в кухнята и за лечебни цели.“
Един от ключовите аспекти на лагера е възможността за децата да се включат активно в грижата за растенията. Те ще имат възможност да засаждат растения и да ги отглеждат под наставничеството на опитни градинари. По време на лагера ще се провеждат научни експерименти, които ще демонстрират на децата как функционират растенията – как дишат, как се хранят и как пият вода.
Чиликова споделя, че програмата е разработена така, че да задоволи вниманието на всеки участник. Освен образователните занимания, лагерът предлага и множество творчески ателиета и занимания по моделиране. Дори се провеждат кулинарни ателиета, където децата могат да научат как да използват различни растения в кухнята.
Този пролетен ботанически лагер представлява вълнуващо приключение за децата, което ще ги запознае с удивителният свят на растенията и ще ги вдъхнови да ги изучават и обичат още повече.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg