Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенчо Маркишки:

На 8 април е първото слънчево затъмнение за 2024 година

"Гид на любителя астроном 2024 година" с основните астрономически събития представя в предаването "Следобед за любопитните" астрофизикът Пенчо Маркишки. През високосната 2024 година всички циклични процеси, които се повтарят, през настоящата година, като началото на сезоните или моменти, в които настъпват максимумите на метеорните потоци, закъсняват с почти 18 часа, разясни Пенчо Маркишки. Това се дължи на този допълнителен ден и така се поддържа верен административният календар, допълни той.

Тази година, както и следващите ще има четири затъмнения, които ще бъдат разпределени в два периода, които ние астрономите наричаме – сезони на затъмненията, поясно астрофизикът. Тези периоди траят 34 дни, в рамките на които се случват две или три затъмнения, най много, като последния случай с три затъмнения беше през 2020 година, когато е имало общо шест затъмнения, стана ясно в предаването "Следобед за любопитните".

Тази година първото затъмнения от първия сезон на затъмненията беше на 25 март – лунно затъмнение, което обаче можеше да се наблюдава от страните по на запад от нас, уточни Пенчо Маркишки. Логично, две седмици по-късно ще настъпи второто затъмнение. То ще бъде пълно слънчево затъмнение на 8 април, съобщи астрофизикът. То ще може да се наблюдава най-добре от Мексико и някои щати в САЩ. Тогава се очаква интересът на различни астрономи от цял свят. Тези слънчеви затъмнения са интересни от тази гледна точка, че това е единствената възможност да се наблюдава слънчевата корона, уточни специалистът.

След това предстои вторият сезон на затъмненията през тази година – частично лунно на 18-и септември, което може да се наблюдава и от България, и последното затъмнение – отново слънчево, ще бъде на 2 октомври, то ще бъде пръстеновидно, много красиво, разясни Маркишки.

За видимостта на планетите от Слънчевата система и движението на кометите през настоящата година, както и за други интересни астрономически факти, можете да разберете от разговора на Ани Костова с Пенчо Маркишки в предаването "Следобед за любопитните" от звуковия файл.

Снимка – Pixabay и NASA

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15