Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Бисерова:

Науката е за всички, а енциклопедиите са полезни за четящите деца

Виктория Бисерова
Снимка: БНР

850 вълнуващи въпроса и отговора в областта на историята, географията, изкуството, науката и много други любопитни неща, които трябва да знаете. Над 110 теми със стотици снимки и цветни и илюстрации. Тази книга е идеалното въведение в различни сфери за деца над 7-годишна възраст, а форматът "въпрос – отговор" привлича вниманието на малките и им помага по-лесно да придобиват нови знания, споделя в предаването "Следобед за любопитните" издателката Виктория Бисерова. 

Малките читатели ще бъдат заинтригувани от факти като този кой е бил най-големият динозавър, от какво са изградени мускулите в човешкото тяло, как се е образувала Вселената, коя е първата отпечатана книга и много други любопитни факти за човека, света и науката, споделя Бисерова. 

От около 2-годишна възраст децата започват да задават ежедневно различни въпроси и тук е ролята на възрастните да запазят детското любопитство и да намират подходящите отговори, допълва тя. Това определя и избора ѝ да издадат енциклопедията "850 въпроса и отговора" с автор Киара Брицолара. 

Авторката е италианска писателка и филолог по образование, уточнява Виктория Бисерова. През 2017 г. завършва специалност литература в Университета в Генуа. Оттогава работи на свободна практика в издателската дейност и се занимава с изготвянето на художествени и нехудожествени книги с образователна цел.

В енциклопедията е обяснено какво представлява индустриалната революция в исторически план и едновременно с това се отговаря и на въпроси, свързани с развитието на технологиите в днешни дни, става ясно от разговора в предаването. 

В раздела "Автомобил" от тази книга е разяснено за какво служи бензинът, има ли електрически двигател, какво представлява каросерията по начин, разбираем за подрастващите. 

Въпросите в енциклопедията са разделени в категории: география, история, природа, човешко тяло и интересното е, че всяка страница съдържа информация от различни категории и по този начин се задържа детското любопитство чрез плавното преминаване от една тема в друга, чрез отговорите на въпросите, разяснява съдържанието Виктория Бисерова. 

Колкото повече четем, в това число и книги, свързани с науката, толкова по-функционално грамотни ставаме, припомня издателката, която е и преподавател в СУ “Климент Охридски“.

Повече за книгата можете да научите от разговора на Ани Костова с Виктория Бисерова от предаването "Следобед за любопитните".

Снимка – изд. Ентусиаст

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05