Талант със силен творчески дух и професионалист, търсещ вдъхновението и динамиката в живота – това е Десислава Чутуркова, гост в предаването "Нашият ден". Актриса, режисьор, преподавател в НАТФИЗ – тя трудно се ограничава в една житейска роля и е превърнала изкуството в централно събитие на своето съществуане.
Чутуркова споделя, че творческите идеи я вдъхновяват по различен начин – понякога сама иска да изиграе някоя роля, понякога чувства порив да я режисира, а понякога водещ е визуалният аспект. Окриляващо ѝ въздейства общуването със студентите и тяхното развитие през четирите години обучение в Академията. В работата си като преподавател Чутуркова споделя, че държи на персоналния подход, на уважението към всяка личност и индивидуалност, на радостта от творческия процес и смелостта.
"Непрестанно човек трябва да се учи. За мен, бидейки преподавател, е много важно да се поставям в позицията на начинаещ в някаква сфера. В момента това го практикувам с пеене. От репетиция, в която съм преподавател, отивам в репетиция, където съм студент. Добър начин за смирение", казва Чутуркова, която вярва, че човек се извисява само тогава, когато е здраво стъпил на земята.
Вярата заема централно място в живота на Чутуркова. Тя е убедена, че непрестанно трябва да се търси общуването с Бог особено днес, когато светът осъзнава, че живее с генерално сбъркани принципи, страстите бушуват и войната отново излиза на преден план. Именно вярата е централен образ във филмите, които Чутуркова прави. "Изкуството има силата да предаде послания, без това да е дидактично, буквално и ударно. Косвен начин – чрез метафори и символика – да стигнеш до сърцето на зрителя", казва тя.
Актрисата кани слушателите на представлението "Краят на градината", което ще се играе на 17 април от 19:30 ч. в Сити Марк Арт Център. Това е авторски спектакъл по Чехов, в който присъстват оригинални пластични елементи, разказва Чутуркова. А на 5 април в Нов Театър НДК от 19:30 ч. може да бъде гледана съвременната българска комедия "Жена ти се сгоди".
Повече за ежедневието, изпълнено с вдъхновение и вяра, и за различните роли в живота на Десислава Чутуркова – чуйте в звуковия файл:
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg