Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи Античен фестивал в град Хисаря

| обновено на 05.04.24 в 11:40 | Интервю

Какъв е бил животът в град Хисаря през III-IV век? Отговор на този въпрос ще даде първият Античен фестивал "Диоклецианополис – кръстопът на времето", който ще се проведе от 5 до 7 април тази година в град Хисаря. В трите фестивални дни, чрез реконструкции на исторически събития и въздействащи спектакли, ще бъде пресъздаден животът в Диоклецианопол.

В първия ден южната крепостна порта "Камилите" ще бъде сцена на завладяващ спектакъл за основаването на града от император Диоклециан. В негова чест ще се извършат ритуалите ауспиция (гадаене за благосклонността на боговете), лустрацио (очистителен ритуал) и молитва за здравето на императора.

В останалите дни на различни места из Археологическия резерват на Хисаря ще бъдат разположени античен пазар, демонстрации на занаяти (грънчарство, монетосечене, бижутерство), сцени за антична мода, антична поезия. Възстановки на на съдебни процеси срещу спекулата и срещу християните, така както са протичали по времето на император Диоклециан, демонстрации на военна екипировка, отбранителни техники, гладиаторски борби и битка между римляни и варвари – са част от античните реконструкции. Гражданите и гостите на града могат да се забавляват, стреляйки с лък, участвайки в ателие за направа на антични кукли, писане на латински и гръцки език, различни настолни игри от древността.

Ето какво каза в ефира на "Нашият ден" д-р Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря:

"Тази година решихме да стартираме една нова инициатива, Античен фестивал в Хисаря. Фестивалът беше планиран 3-4 години назад, с него искаме да покажем богатото културно и археологическо наследство на града. И това да бъде показано най-вече под формата на реконструкции. Намерението ни е фестивалът да стане традиционен. Всяка година той ще има отделна проблематика."

Акцент на Античния фестивал е най-новото издание на Археологическия музей – "Пилигрим. Мистичните пътеки на Хисаря". Книгата представя религиите, които съжителстват в града – езичество, православие, католицизъм и мюсюлманство – чрез пет туристически маршрута с посещение на антични и съвременни храмове. 

Спектакълът "Пътят на вярата", който зрителите ще могат да гледат на втория фестивален ден, представя епископите на Диоклецианополис, участвали във Вселенските събори през V век и посрещането на съвременните пилигрими, извървели мистичните пътеки на Хисаря."

Фестивалът е посветен на 1730 години от основаването на античния град Диоклецианополис и 60 години от обявяването на Хисаря за град. Организатори на Античния фестивал са Община Хисаря, Археологическият музей - Хисаря и Сдружение "Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. В програмата се включват "Театър без диплома", Група за театрално изкуство към ОУ "Васил Левски" и ученици от ОУ "Христо Смирненски" град Хисаря.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41