Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи Античен фестивал в град Хисаря

| обновено на 05.04.24 в 11:40 | Интервю

Какъв е бил животът в град Хисаря през III-IV век? Отговор на този въпрос ще даде първият Античен фестивал "Диоклецианополис – кръстопът на времето", който ще се проведе от 5 до 7 април тази година в град Хисаря. В трите фестивални дни, чрез реконструкции на исторически събития и въздействащи спектакли, ще бъде пресъздаден животът в Диоклецианопол.

В първия ден южната крепостна порта "Камилите" ще бъде сцена на завладяващ спектакъл за основаването на града от император Диоклециан. В негова чест ще се извършат ритуалите ауспиция (гадаене за благосклонността на боговете), лустрацио (очистителен ритуал) и молитва за здравето на императора.

В останалите дни на различни места из Археологическия резерват на Хисаря ще бъдат разположени античен пазар, демонстрации на занаяти (грънчарство, монетосечене, бижутерство), сцени за антична мода, антична поезия. Възстановки на на съдебни процеси срещу спекулата и срещу християните, така както са протичали по времето на император Диоклециан, демонстрации на военна екипировка, отбранителни техники, гладиаторски борби и битка между римляни и варвари – са част от античните реконструкции. Гражданите и гостите на града могат да се забавляват, стреляйки с лък, участвайки в ателие за направа на антични кукли, писане на латински и гръцки език, различни настолни игри от древността.

Ето какво каза в ефира на "Нашият ден" д-р Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря:

"Тази година решихме да стартираме една нова инициатива, Античен фестивал в Хисаря. Фестивалът беше планиран 3-4 години назад, с него искаме да покажем богатото културно и археологическо наследство на града. И това да бъде показано най-вече под формата на реконструкции. Намерението ни е фестивалът да стане традиционен. Всяка година той ще има отделна проблематика."

Акцент на Античния фестивал е най-новото издание на Археологическия музей – "Пилигрим. Мистичните пътеки на Хисаря". Книгата представя религиите, които съжителстват в града – езичество, православие, католицизъм и мюсюлманство – чрез пет туристически маршрута с посещение на антични и съвременни храмове. 

Спектакълът "Пътят на вярата", който зрителите ще могат да гледат на втория фестивален ден, представя епископите на Диоклецианополис, участвали във Вселенските събори през V век и посрещането на съвременните пилигрими, извървели мистичните пътеки на Хисаря."

Фестивалът е посветен на 1730 години от основаването на античния град Диоклецианополис и 60 години от обявяването на Хисаря за град. Организатори на Античния фестивал са Община Хисаря, Археологическият музей - Хисаря и Сдружение "Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. В програмата се включват "Театър без диплома", Група за театрално изкуство към ОУ "Васил Левски" и ученици от ОУ "Христо Смирненски" град Хисаря.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55