Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо 2024 година е важна за лесовъдите у нас?

| обновено на 08.04.24 в 10:08
3
Снимка: yundola.andela-bg.com

Година след откриването на единствения музей на горското дело в България влизаме в света на българската горска наука. В Рила планина, в сърцето на Юндола, е разположен първият горски дом у нас, който е превърнат във вълнуващ Музей на горското дело.

2024 година е значима за лесовъдите в България, като се отбелязват редица юбилеи – 99 години от залесяването, 145 години от създаването на Националната горска служба, 125 години от началото на горския печат и 115 години от създаването на Съюза на лесовъдите в България. Това е също така и годината на първата експозиция на горското дело.

Професор Иван Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите в България, споделя в ефира на "Нашият ден" своите мисли: 

"Искам да поздравя моите колеги-лесовъди от цялата страна. Нека застанем все по-твърдо зад каузата на лесовъдската професия. Всеки, който се е докоснал до това благородно дело да създава зеления килим на България, е допринесъл малко или много колеги, идващи от Турция и Гърция, да се учудват на това, което сме успели да създадем в последните 100 години."

Първата част от експозицията представлява стаята на лесничея, автентично обзаведена с писалище от началото на миналия век и всички инструменти, които лесничеите са използвали. В нея можем да видим пушката, необходима за обикалянето на гората, както и уреди за измерване на дърветата и техния обем. 

В музея са изложени снимки, материали и нормативни документи, които пренасят посетителя в атмосферата на миналото. Експозицията е разположена в най-стария горски дом, построен през 1911 година.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35