Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклорните области на България: Епизод 1 – Добруджа

Снимка: bonafide.bg

В поредицата "Фолклорните области на България", съставена от четири епизода, се впускаме в изследване и опознаване на фолклора на едни от най-ярките етнографски области у нас. Техните народни песни, музикални инструменти, танци и костюми. Белези, напомнящи за нашите корени и традиции.


Първият епизод ни пренася в Добруджа. Тя е разположена в най-североизточния край на България. Коренните жители, обитавали тези земи, по време на големите исторически превратности, присъединяването към Румъния и връщането на областта обратно в границите на нашата страна, са т.нар. гребенци, елейци и хърцои. Това многообразие от големи етнически общности оказва своето влияние върху фолклорните традиции.


За различните пластове народни песни и характерните за този край музикални инструменти ни разказва добруджанската народна певица Силвия Димитрова.

Спираме се и на танцовата култура, както и на добруджанските носии. Повече за тях разкрива хореографът и преподавател в Нов български университет гл. ас д-р. Маргарита Кръстева-Стойчевска.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10