Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се доброволци за почистване на река Искър и Панчаревското езеро

Снимка: БГНЕС

В събота, 13 април, ще се чисти района на езерото в Панчарево и участъка на река Искър между с. Герман и кв. Горубляне. Целта е почистване на най-важната за София река и любимото на столичани езеро, както и района около тях.

Купищата битови и строителни отпадъци, както и употребени пластмасови опаковки и стари автомобилни гуми, които се трупат там не са само отблъскваща гледка.

Боклуците увреждат крайбрежните екосистеми, застрашавайки биологичното разнообразие. С акцията се цели ограничаването на натиска върху природата и засилване на обществения интерес към един от най-сериозните екологични проблеми – замърсяването.


Почистването става по инициатива на Природозащитната организация WWF - България, присъединяват се доброволци от Сдружение "Искър - София" и Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне, а за почистването на водите на езерото от плаващи боклуци ще се погрижат спортисти от клубове по гребни спортове с бази на Панчаревското езеро.

Служители на Столична община и район Панчарево ще извозят събраните боклуци и ще ги изхвърлят на регламентирано сметище.

Всички, които искат да допринесат за по-чиста и по-здравословна околна среда в покрайнините на София, могат да се присъединят към инициативата, като се явят в 9.45 на един от трите сборни пункта:

• Железния мост на с. Герман;
• Стената на ез. Панчарево
• ливадата до рибарник Панчарево.

р. Искър
"Искър е река, на която софиянци разчитаме много в ежедневието си, но в същото време и забравяме, че е огромно природно богатство и има нужда от нашите грижи. Освен да свършим полезна работа в близост до силно посещаваните места около яз. Панчарево, искаме да напомним и за невероятно красивия участък на реката след язовирната стена. Ще се радваме да видим повече хора, ентусиазирани да почистят този ценен район в покрайнините на София, където Искър е съхранен в сравнително естественото си състояние и където все още могат да се видят запазени крайречни гори”, коментира Диана Бакалова, старши експерт "Води" във WWF - България.

Акцията започва точно в 10 часа, а на всички ще бъдат раздадени чували и ръкавици. Предаването на пълните чували ще бъде на същите сборни пунктове, където участниците ще се съберат, за да споделят впечатления и идеи какво да направим, за да се наслаждаваме ежедневно на по-чиста и по-красива природа.

Всеки, който желае да се включи в почистването, е добре дошъл да даде своя принос за това река Искър и Панчаревското езеро да станат още по-привлекателно място за жителите и гостите на столицата, които обичат да прекарват свободното си време на открито.

За да бъде по-ефективна работата, участниците в почистването трябва да се регистрират предварително.

Чуйте подробности за предстоящото почистване от Калина Бояджиева от WWF – България.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12