Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се доброволци за почистване на река Искър и Панчаревското езеро

Снимка: БГНЕС

В събота, 13 април, ще се чисти района на езерото в Панчарево и участъка на река Искър между с. Герман и кв. Горубляне. Целта е почистване на най-важната за София река и любимото на столичани езеро, както и района около тях.

Купищата битови и строителни отпадъци, както и употребени пластмасови опаковки и стари автомобилни гуми, които се трупат там не са само отблъскваща гледка.

Боклуците увреждат крайбрежните екосистеми, застрашавайки биологичното разнообразие. С акцията се цели ограничаването на натиска върху природата и засилване на обществения интерес към един от най-сериозните екологични проблеми – замърсяването.


Почистването става по инициатива на Природозащитната организация WWF - България, присъединяват се доброволци от Сдружение "Искър - София" и Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне, а за почистването на водите на езерото от плаващи боклуци ще се погрижат спортисти от клубове по гребни спортове с бази на Панчаревското езеро.

Служители на Столична община и район Панчарево ще извозят събраните боклуци и ще ги изхвърлят на регламентирано сметище.

Всички, които искат да допринесат за по-чиста и по-здравословна околна среда в покрайнините на София, могат да се присъединят към инициативата, като се явят в 9.45 на един от трите сборни пункта:

• Железния мост на с. Герман;
• Стената на ез. Панчарево
• ливадата до рибарник Панчарево.

р. Искър
"Искър е река, на която софиянци разчитаме много в ежедневието си, но в същото време и забравяме, че е огромно природно богатство и има нужда от нашите грижи. Освен да свършим полезна работа в близост до силно посещаваните места около яз. Панчарево, искаме да напомним и за невероятно красивия участък на реката след язовирната стена. Ще се радваме да видим повече хора, ентусиазирани да почистят този ценен район в покрайнините на София, където Искър е съхранен в сравнително естественото си състояние и където все още могат да се видят запазени крайречни гори”, коментира Диана Бакалова, старши експерт "Води" във WWF - България.

Акцията започва точно в 10 часа, а на всички ще бъдат раздадени чували и ръкавици. Предаването на пълните чували ще бъде на същите сборни пунктове, където участниците ще се съберат, за да споделят впечатления и идеи какво да направим, за да се наслаждаваме ежедневно на по-чиста и по-красива природа.

Всеки, който желае да се включи в почистването, е добре дошъл да даде своя принос за това река Искър и Панчаревското езеро да станат още по-привлекателно място за жителите и гостите на столицата, които обичат да прекарват свободното си време на открито.

За да бъде по-ефективна работата, участниците в почистването трябва да се регистрират предварително.

Чуйте подробности за предстоящото почистване от Калина Бояджиева от WWF – България.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45