Фотографската изложба "И аз съм тук" представя портрети и истории на жени бежанки у нас. Проектът започва като идея за 8 март и цели да разкаже за силата и смелостта да промениш живота си, за пътя на адаптацията, за това какво е да си чужд, но да искаш да бъдеш приет като свой. Кадрите са дело на фотографа и създател на "Етюдите на София" Иван Шишиев, а идеята е на "Съвета на жените бежанки в България" и в частност на основателката и председателка на организацията – Линда Ауанис.
"Идеята е българското общество да има представа какви са жените бежанки, да не мислят, че те живеят под натиск от съпрузи и бащи, да знаят, че те намират работа и се чувстват свободни да разчитат на себе си – казва Линда Ауанис – Жените са силни и колкото и да са тежки нещата за тях, те преодоляват абсолютно всичко. Често за бежанците се мисли негативно, но тези хора са тук, ние ги виждаме, много от тях са интегрирани и дори манталитетът им се променя. И вторият план е самите жени бежанки, които идват да видят други като тях, които са успешни."
Сред жените, представени в проекта, са Мохадес Мирзаи от Афганистан, която е първата жена пилот в страната си, както и Сара Алкаф от Йемен, реставратор на мебели и активист. Другите героини в проекта са от Ирак, Украйна, Хаити.
"В голямата си част българите сме добри и се опитваме да помогнем – казва Иван Шишиев – тук има място за всички, трябва да сме с по-отворено самосъзнание. Половин България сме бежанци от Беломорска Тракия, след Октомврийската революция идват и много белогвардейци. Ние не мразим останалите народи и не трябва да ни вменяват това."
Изложбата "И аз съм тук" може да се разгледа в Историческия факултет на Софийския университет.
Чуйте Иван Шишиев и Линда Ауанис в "Какво се случва".
Снимки – СУ "Св. Климент Охридски"
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg