Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Цанев: Дължа на книгите това, което съм

Езикът ни е в плачевно състояние

| обновено на 16.04.24 в 10:21
Снимка: БГНЕС

През последната седмица театралният свят на София се оживи с премиерата на новата пиеса на Стефан Цанев "Мистерия с кон". Творбата разкрива абсурдната природа на нашето ежедневие, където мечтите изчезват, спомените се изпаряват, а историите бързо се забравят. 

В интервюто за "Нашият ден" Цанев сподели мнението си за съвременната общност и политическата среда.

"Не съм виждал такова надлъгване като това, което се случва в момента. Мисля, че т.нар. "политически елит" се изражда. Такива неща се случват в затворените общества и мисля, че това се случва с нашия политически елит, защото те са едни и същи, почти без промяна. Всички партии започват да приличат една на друга",  казва той.

Стефан Цанев изрази и загрижеността си за развитието на политическия елит. Той изрази и своето безпокойство за здравето на езика.

"Езикът в момента е в плачевно състояние. Българският език се говори много лошо. Аз съм от поколението, в което в гимназията се обръщаше невероятно внимание на езика, учехме и реторика, учеха ни как трябва да говорим. Тук се случва нещо друго, интелигентни хора говорят с 500 думи. Това е болезнена тема за мен. Ние опошлихме езика си!“, реагира с тревога писателят. 

"Небесна гледна точка",  последната стихосбирка на Цанев, разглежда връзката между човека и Вселената. За Цанев връзката с Вселената не е просто тема, а основен мотив за размишления. Той вярва, че осъзнаването на нашето място в космоса може да насърчи по-разумно и значимо съществуване.

"Може би сме единствени и това ни задължава да бъдем много разумни, а ако не сме единствени, това ни задължава да намерим своите събратя", казва той.

Въпреки че обсъжданията на Стефан Цанев са широкообхватни и включват политика, език и култура, вдъхновението му продължава да идва от книгите. Той споделя, че преживява света чрез тях и търси своето място в него.

"Това, което представлявам, дължа на книгите. Опознах света чрез книгите. Бях обсебен от тях. Действителността започна да става толкова непоносима, моята фамилия потъна в лагери и затвори, аз бях малък, но исках да избягам от тази действителност, затова четях болезнено много."

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13