Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е зле!

4
Peela
Снимка: Samuel Järvinen

"Notbad" ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela", издаден на 8 март 2024 година.

Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани), Мико Антила (перкусии, кийборди, вибрафон), Джими Алрус (саксофон) и Оливер Картунен (бас китара). Участват и гост музикантите: тромпетистът от САЩ Рафа Постел, контрабасистът Филемон вон Нумерс и саксофонистът Сами Лепониеми.

Съвсем млади – родени в края на 90-те години и началото на Милениума, "Peela" създават музика, която е твърде зряла и дълбоко осмислена. Разностранните музикални пиеси, преливащи в жанровете джаз, фънк, рок и нео-соул, от балади до бързи и на моменти твърде експресивни композиции, доставят неизмеримо удоволствие. Всеки един член от групата е изключителен инструменталист, а свирейки заедно, представят една цялостна картина на завършеност и съвършенство, в която липсва борба за надмощие.

Тяхната музикалност, талантът, както и академичните им качества, се забелязват още с първите акорди на всяка една от композициите и биха впечатлили не само професионалния музикант, творящ в областта на джаза, но със сигурност и непретенциозния слушател.

"Peela" е създадена през 2016 година от китариста и композитор Йоханес Гранрот. Две години по-късно се ражда дебютният им албум "Layers", последван от "Stepping Stones" през 2020 година. Албуми, в които младите музиканти представят собственото си виждане за съвременна музика.

В момента всички членове от "Peela" все още са студенти и изучават джаз в академията "Сибелиус" в Хелзинки.

Какво ли чудо би бил четвъртият им пореден албум, след като завършат обучението си?

Сами ще си отговорите на въпроса, когато чуете "Notbad" в предаването "Музикална мрежа" на 18 април, четвъртък, от 11.00 ч. по програма "Христо Ботев".

Снимките са предоставени от група "Peela", фотограф Samuel Järvinen 
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Огън и страст за цигулка и китара – концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова

Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..

публикувано на 05.11.24 в 08:05

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25