Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата в нашата история – трагедии и победи

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преглед в две части върху историята на църквата ни през ликовете на нейните първосвещеници

Снимка: БГНЕС

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба  на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога раздирания от противоречия клир.

Участват о. Кирил Попов, ставрофорен свещеноиконом, монах Калистрат Зографски от Атонския манастир, богословът от СУ гл. асистент Иван Йовчев и Михайлина Павлова, журналист с лични спомени от срещи с патриарх Неофит.


Михайлина Павлова разказва за гостуването на църковна делегация в Йерусалим, Израел, преди години по повод инициативата на Яд Вашем за отбелязване ролята на знаменити наши духовници в спасяването на българските евреи през Втората световна война.

О. Кирил Попов споделя спомени за патриарха и доброто си познанство с него поради родовата им връзка.

Монахът Калистрат Зографски доверява някои специфични исторически случки от миналото на о Бозе почившия патриарх, и описва уменията му да разрешава конфликтите по мирен, но ефективен начин.

Иван Йовчев разказва за някои практики на тоталитарната власт по отношение на висшия клир след 1944 г, и за умението на истинските пастири да опазят името си неопетнено въпреки наложеното им сътрудничество с тайните служби.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25