Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов.
"Гледах на пластмасата като на нещо много вредно и лошо. Това ме провокира да намеря решение. Разбрах, че пластмасата е един много ценен ресурс просто нашата употреба я прави вредна. Идеята на нашата организация е да покажем на обществото, че от пластмаса може да се правят хубави неща. Пластмасата не е създадена за еднократна употреба, а е материал, направен да издържа с години, да се рециклира и трябва да го употребяваме правилно", казва Балинов.
Екипът на "Ценна пластмаса" е изградил машини, които не са технически много сложни, но могат да преработват пластмасови отпадъци. Дори в домашни условия има методи за преработка, казва Балинов. Организацията "Ценна пластмаса" провежда демонстрации, лекции и работилници, с които показва на обществото как работят тези лесни и интересни методи.
Работилница "Ценна пластмаса" предстои в рамките на "Комбинат фест", който ще се случи на 20 април от 13 ч. в бившата цигарена фабрика в центъра на София (ул. "20-ти април").
Балинов е съгласен, че обществото е скептично към процеса на рециклиране, но той лично се е убедил, че разделното събиране и рециклирането имат смисъл. "Всеки един от нас трябва да помисли какво може да направи. Не трябва да очакваме решението да дойде отнякъде – то е в самите нас и в това ние да направим нещо по проблема. Първо, можем да се информираме. Информация има в интернет – нека всеки да потърси как работи разделното събиране. Второто нещо, което трябва да направим и е по-трудно, е промяна на нашите навици. Например наскоро научих, че, за да бъде рециклирана пластмасата, тя трябва да бъде предварително почистена", казва Балинов.
Гостът призовава слушателите да бъдат отговорни към отпадъците, за да им дадат нов живот. Как е възможно това в домашни условия – всеки желаещ може да научи по време на "Комбината фест".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg