Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен ръководител на института (директор) е професор Георги Бончев, виден български петрограф и минералог, основател на петрографската наука у нас. Той е изпълнявал длъжността на обществени начала.
Още със своето създаване Геологическият институт изпълнява ролята на комплексен научноизследователски център в областта на геологията. Специален ден на Земята, организират от Геологическия институт на БАН на 22 април. Той ще бъде в кино "Одеон", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" директорът на института доц. Светослав Георгиев.
Геологията като наука и по нашите земи е развита още от древния свят, геологията е една от първите науки след Освобождението, в СУ "Св. Климент Охридски" е една от първите специалности, уточни доц. Георгиев. През 2024 година нивото на геологията е добро, въпреки обективните проблеми с финансиране, съставът на института е на средна възраст, допълни той.
Геологията е наука, която включва много направления и изучава всички аспекти на земята – вулкани, земетресения, геоложки рискове, всички ресурси, подземни води, геотермална енергия, както и начина на възникването и еволюцията на живота на нашата планета. 22 април е празник за всички геолози, тъй като се приемат като нейни стопани, заяви директорът на института.
За втора поредна година те се включват в Международния ден на земята. Киноден са подготвили от Геологическия институт при БАН. В него са включени три лекции, кинопрожекции, представящи някои природните забележителности на България и филми за първата българска експедиция до Антарктида от 1986 година и първата експедиция до Еверест от 1984 година.
Домакините от Геологическия институт при БАН са подготвили и демонстрационен щанд, където посетителите ще могат да разгледат геоложки образци и информационни материали. Целта е да се представи увлекателният свят на геологията, уточнява доц. Светослав Георгиев. Животът ни като цивилизация зависи от геологията, допълни той.
Цялото интервю на Ани Костова с доц. Светослав Георгиев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БНР
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg