Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

доц. Светослав Георгиев
Снимка: Геологически институт БАН

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен ръководител на института (директор) е професор Георги Бончев, виден български петрограф и минералог, основател на петрографската наука у нас. Той е изпълнявал длъжността на обществени начала. 

Още със своето създаване Геологическият институт изпълнява ролята на комплексен научноизследователски център в областта на геологията. Специален ден на Земята, организират от Геологическия институт на БАН на 22 април. Той ще бъде в кино "Одеон", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" директорът на института доц. Светослав Георгиев. 

Геологията като наука и по нашите земи е развита още от древния свят, геологията е една от първите науки след Освобождението, в СУ "Св. Климент Охридски" е една от първите специалности, уточни доц. Георгиев. През 2024 година нивото на геологията е добро, въпреки обективните проблеми с финансиране, съставът на института е на средна възраст, допълни той. 

Геологията е наука, която включва много направления и изучава всички аспекти на земята – вулкани, земетресения, геоложки рискове, всички ресурси, подземни води, геотермална енергия, както и начина на възникването и еволюцията на живота на нашата планета. 22 април е празник за всички геолози, тъй като се приемат като нейни стопани, заяви директорът на института. 

За втора поредна година те се включват в Международния ден на земята. Киноден са подготвили от Геологическия институт при БАН. В него са включени три лекции, кинопрожекции, представящи някои природните забележителности на България и филми за първата българска експедиция до Антарктида от 1986 година и първата експедиция до Еверест от 1984 година. 

Домакините от Геологическия институт при БАН са подготвили и демонстрационен щанд, където посетителите ще могат да разгледат геоложки образци и информационни материали. Целта е да се представи увлекателният свят на геологията, уточнява доц. Светослав Георгиев. Животът ни като цивилизация зависи от геологията, допълни той.

Цялото интервю на Ани Костова с доц. Светослав Георгиев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15