Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

Директно включване на Василена Мирчева в навечерието на откриването на най-престижния световен форум за съвременно изкуство

4
Снимка: БТА

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330. 

Василена Мирчева, специален пратеник на програма "Христо Ботев" във Венеция, разказва подробности от кухнята на 60-ото Венецианско биенале:

"Венеция е от градовете, които предизвикват прословутия Стендалов синдром – човек просто онемява от заобикалящата го красота... Чужденците наистина са навсякъде – Венеция е едно от местата в световен мащаб, които страдат от свръхтуризъм. 

Това наистина е най-престижният форум за съвременно изкуство. Както обичат да казват, каквото е световното по футбол за любителите на спорта, това е Венецианското биенале за изкушените от изкуството. 

Тази година под мотото "Чужденци навсякъде" се събират 88 държави, като за първи път се явяват страни като Бенин, Етиопия, Република Танзания, Демократична република Тимор, Панама, Никарагуа, Сенегал... Идеята на куратора тази година бразилеца Адриано Педроса е да представи страните от Глобалния Юг, които досега не са стъпвали активно и последователно на световната артсцена.

Българският павилион е леко встрани, много близко до Академията. Официалното му откриване е в 17 ч. Другите две големи сборища са традиционно Джардини и Арсенале, където са другите големи национални щандове. Навсякъде из целия град има разпръснати изложби, експозиции и личи едно намерение, което не е само на думи, да бъдат включени най-различни групи. Идеята е да бъде отворено за всички, а не само за любителите на изкуството. Заявената идея е всеки да намери нишката към собствения си живот и собственото си съществуване – Да не бъде чужденец в собствения си живот.

Награждаването предстои утре.

Чуйте разговора на Дарина Маринова с Василена Мирчева от звуковия файл.

Снимки – БТА и БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10