Романът "Благословение" (1940) на Любомир Лулчев е забраняван два пъти, и то от две власти, които в същността си се изключват взаимно – преди и след 9 септември 1944 г.
Днес (22 април) спасеният роман "Благословение" ще бъде представен от 18:30 в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това е поводът в "Terra Култура" да гостува Даниел Капсъзов – родственик на автора, който осъществява преиздаването на книгата.
Най-голямо предизвикателство в работата по романа, по думите на Капсъзов, е било осъвременяването на словото – един своеобразен превод между две епохи – тъй като българският език се е изменил много от 1940 година до днес. За издателите е било от голямо значение да бъде запазено алегоричното звучене на текста, изпълнено с послания за мрака и светлината в човешкото съществуване.
Книгата е определяна като конфликтна, тъй като тя съдържа истини и прозрения, които не са в полза на властимащите.
Във философията на Лулчев хуманността е по-важна от думата на закона. Капсъзов акцентира върху отношенията между Лулчев и цар Борис III, като писателят успява да спаси десетки животи с благотворното си влияние върху царя. Това, разбира се, не е било по вкуса на тези, които са искали по-силно прилагане на политически наказания. Лулчев се застъпва и за българските евреи, когато цар Борис III се е чувствал притиснат да извърши тяхната депортация, разказва Капсъзов.
Всичко в романа "Благословение" е вдъхновено от реалния опит на Любомир Лулчев и от натрупаната във времето народна мъдрост, казва гостът.
Капсъзов отправя покана към слушателите да присъстват на представянето днес в Националната библиотека. Всички средства, събрани от продажбата на романа, ще бъдат дарени за благотворителна кауза.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..
Фестивалът "На кино, на село" е инициатива на Петра Тонева и Евгения Танева, чиято цел е изграждане на мрежа в най-малките населени места с редовен достъп до съвременно кино. "За мен беше важно да направя нещо в България, което считам за любимо и вдъхновяващо" – казва Петра Тонева, която се занимава с научна работа в Исландия. Тя създава фондация..
Зала "Сава Доброплодни" на шуменското НЧ "Добри Войников – 1856" ще посрещне авторката Марта Радева и "Човекът от последния вагон" – нейната дебютна книга с разкази днес от 17:30 ч. Радева дълги години се изявява в различни журналистически жанрове, като междувременно печели национални литературни конкурси със своите разкази. Дебютният сборник..
Издадоха нова енциклопедия, подготвена от научно-редакционния екип на Научноинформационен център "Българска енциклопедия" – БАН, под главната редакция на акад. Илза Пъжева и с помощта на автори и консултанти – водещи учени и специалисти в различни научни области. В близо 700 страници "Светът. Кратка енциклопедия" представя в синтезиран вид..
Елисавета Шапкарева е автор на няколко книги с лирика и хайку. Днес в Македонския дом на ул. "Пиротска" №5 в София ще бъде представена най-новата от тях – "Никога вече". Тя се състои от хайбуни – жанр, близък до хайкуто . В "Нашият ден" Елисавета споделя, че харесва неизказаността – чуйте краткия анонс в звуковия файл:
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg