Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация. В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен.
Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за функционирането на демокрацията. Той споделя, че държавата не бива да има монопол върху информацията, "четейки книги, ние се информираме и просветляваме".
В европейски контекст съществуват предизвикателства за свободата на словото, което се отразява и на демократичните принципи. Наскоро са се провели две важни събития в тази насока – приемането на препоръката на Съвета на Европа за противодействие на така наречените "дела шамари" и обнародването на директива за борба с тези практики.
"Това са дела, които често са и за клевета, и обида. Те могат да са наказателни, могат да са граждански, но могат да имат и най-разнообразни други форми на притискане на тези журналисти, граждански активисти, медии, неправителствени организации, които искат свободно да изразят своето становище, но има други субекти на обществото, които не желаят това“, коментира той.
"Днес става точно седмица от обнародването в официалния вестник Европейски съюз на директивата, посветена на противодействие на тези стратегически дела срещу общественото участие. Тази директива създава задължение за държавите-членки, в това число и България, да приведат своето законодателство в синхрон с директивата, да има механизъм за ранно прекратяване на тези дела, защото се оказва, че те са бич и мъчение за журналистите, и за който и да е друг, дръзнал свободно да говори“, посочва още той.
Темата за свободата на изразяване се преплита и с казуси като този на "Уикилийкс", където разкритията имат значение за обществения интерес. Кашъмов подчертава необходимостта от защита на журналистите и активистите, които смело изразяват своите мнения, дори ако това означава сблъсъци с властта или корпоративни интереси.
"Това многократно сме го виждали през годините в програма "Достъп до информация", че се надхвърлят границите на допустимото засекретяване или класифициране“, казва той.
Според него "тогава има легитимен интерес, ако журналистите не притежават тази информация и нямат достъп до нея, да търсят достъп и да настояват на правото си, включително и в съда. Виждаме, че Джулиан Асандж дълги години беше преследван наказателно."
В светлината на тези предизвикателства се провежда и международният инициативен "игрови съд", който поставя под лупа хипотетични случаи, свързани със свободата на словото. Адв. Кашъмов е присъствал на събитието в Англия.
В ефира на предаването той информира, че вече са издали новата, пета поред, книга "Съдебна практика по Закона за достъп до обществена информация". Тя обхваща най-важните решения на Върховния административен съд и административните съдилища в периода 2013 -2023 г. Това е важен източник за разбиране на правата и задълженията по отношение на достъпа до информация и може да послужи като насока за бъдещите усилия за защита на свободата на словото.
Адвокат Александър Кашъмов оставя ясно послание за необходимостта от постоянна борба за свободата на словото и правото на информация, като подчертава, че това е ключът за здравословното функциониране на демократичните общества.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..
Три организации на професионалистите по здравни грижи подписаха споразумение за общи действия за защита на професионалните им интереси. Организациите изпратиха писмо до медиите, адресирано до председателя на 51-вото НС Наталия Киселова, до президента Румен Радев и до министър-председателя Димитър Главчев. Писмото е подписано от..
Заместващата грижа е част от социалните услуги, които по закон би следвало да се предоставят у нас – нещо, което засега не се случва. Във Варна престои да бъде открит първият в България център за заместваща грижа . Повече по темата разказва Евелина Геловска от сдружение "Семеен център Мария" , което е пряко ангажирано с разкриването на..
Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова , съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024" . През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и..
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg