За хората от последните вагони, за училището като единствен свят и неочакваното завръщане към детските мечти – разговор с Марта Радева, автор на книгата с разкази "Човекът от последния вагон".
За Марта Радева осъществяването е най-важният човешки стремеж. "Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята. Преди човек да я открие, той изпитва едно неудовлетворение, което се опитва по някакъв начин да излекува в някакви посоки, които не винаги съвпадат с необходимостта", казва тя. Радева смята, че неудовлетвореността е това, което води до зависимости и болести един човек – самата тя е доказателство за това.
"Когато като малка започнах да чета, имах някаква увереност, че някога ще пропиша. Но поех по пътя на литературата и преподаването и това ме респектира толкова много, че не смеех да заявя себе си в тази област", разказва писателката, която дълги години работи като учител.
Радева споделя как в един момент най-сетне се осмелява да пропише художествена литература, започва да печели конкурси, на които дори се явява под псевдоним, и постепенно сбъдва дълбокото си желание да бъде писател. Тя благодари на издателството, с което работи, както и на своя изтънчен редактор – Ина Иванова, която е дала ценни съвети за фабулата и изказа в разказите на Радева.
В живота на Радева дълго време училището е единствен свят. "Училището е много важна среща в живота на един човек. Затова е много голяма отговорността на учителите. Осъзнавам, че това е една от най-трудните професии – това общуване не само с децата, но и с техните родители, с ръководството – много неща те притискат и не винаги можеш да реагираш осъзнато", споделя Радева.
Целия разговор, както и откъс от разказа "Плесницата", в който учител преживява сложен морален казус – чуйте в звуковия файл:
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg