Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа.
В първото издание на рубриката Марияна Кънчева, съдия в Съда на Европейския съюз, представя Съда на ЕС – гарант за спазването на правото на Съюза.
Съдът на ЕС се състои от две юрисдикции: Съд и Общ съд на ЕС, чиито решения трябва да се познават от националните юрисдикции, да се спазват и прилагат еднакво и безпротиворечиво от националните правораздавателни системи и от органите на държавите членки.
В рубриката днес съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз ще разгледа 2 решения на Съда, произнесени през последното тримесечие на тази година. И двете дела са по повод на отправени преюдициални запитвания и се отнасят до личните данни, но са свързани с различни въпроси и са в различни области.
По думите на съдия Кънчева, целта на рубриката е да привлече вниманието на професионалната публика върху важни нови решения на Съда на Европейския съюз, които текущо се постановяват.
Да осигури регулярното информиране на юридическата общност в България, включваща всички професии.
Да популяризира юриспруденцията на на Съда на ЕС и като резултат да има обучителен характер относно произнасянето на Съда на ЕС по съществени въпроси и материи от правото на ЕС.
Чуйте съдия Марияна Кънчева в звуковия файл.
Марияна Кънчева – съдия в Общия съд на ЕС. Общият съд е една от двете юрисдикции, съставящи правораздавателната система на ЕС, наречена Съд на ЕС и която осъществява съдебния контрол, свързан със спазването на правото на Европейския съюз.
Г-жа Марияна Кънчева завършва с отличие френска езикова гимназия. Тя е магистър по право на Юридическия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“, където завършва с отличие. Впоследствие завършва с отличие и последваща магистратура по право на Европейския съюз в Института за европейски изследвания към Брюкселския свободен университет. Госпожа Кънчева има множество специализации в областта на гражданското и търговското право, конкурентното право, включително правото на интелектуална собственост.
Значителна част от своята дългогодишна професионална кариера тя посвещава на адвокатската професия. Близо четвърт век тя е адвокат в София, както и в Брюксел (2007–2011 г.). Била е също така арбитър в Търговски арбитраж в София. Участвала е в редактирането на различни законодателни актове в качеството на правен съветник в българския парламент.
Г-жа Кънчева участва в многобройни семинари, форуми и конференции на международно и национално равнище. Автор е на редица публикации в областта на правото на Европейския съюз, включително книги, като например: сборника й „Практически наръчник относно процедурите пред Съда на Европейския съюз“, издание на Националния институт на правосъдието (НИП); авторска публикация „Адвокатите пред Съда на Европейския съюз“ в сборника „Съдът на Европейския съюз и националната юрисдикция. Ролята на адвоката“, издание на Международния съюз на адвокатите; авторска публикация в сборника „Добри практики за предотвратяване изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма за нотариуси и адвокати“ по проект на Европейската комисия; множество разработки в различни издания относно Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието срещу жените и домашното насилие (т.нар. Истанбулска конвенция) и пр.
През септември 2011 г. г-жа Кънчева полага клетва като съдия в Съда на ЕС в Люксембург. Така тя става първият български съдия, който е номиниран съгласно новата процедура, въведена с влизането в сила на Договора от Лисабон през 2009 г., т.е. преди съответната национална кандидатура да бъде одобрена по общо съгласие на правителствата на държавите членки, кандидатът преминава много сериозно и решаващо изпитание – той трябва да бъде изслушан на европейско ниво от т.нар. Комитет по чл.255 от Договора за функциониране на ЕС или както го наричат „Комитета на мъдреците“ в Брюксел и трябва да получи неговото положително становище за годност да упражнява функциите на съдия в Съда на ЕС. Макар тогава въпросният Комитет за краткото си съществуване да е дал многократно негативни становища, предложената българска кандидатура е одобрена безапелационно.
Под ръководството на съдия Кънчева българският кабинет в Общия съд на ЕС показва отлични резултати и се нарежда сред водещите кабинети по ефективност и без просрочени дела.
Съдия Кънчева е активен член на Академията по европейско право (ERA) със седалище в Германия, на Европейската асоциация на жените юристи (EWLA) и на асоциацията "Европейски жени". Централите на последните две асоциации са в Брюксел. Почетен член е на Асоциацията на жените адвокати в България. Съдия Кънчева е носител редица звания и почетни отличия.
Снимка – личен архив на съдия Марияна Кънчева и Съд на Европейския съюз
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg