Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

| обновено на 25.04.24 в 12:50
Снимка: Ани Петрова

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който е в състояние да се превърне в бъдещ класик?

Артпазарът у нас се развива бавно и с трудности, споделя в рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден" кураторът Весела Ножарова. Въпреки че има напредък в музейната сфера и частните галерии, търговията с изкуство не е достатъчно развита. Няма значителен брой колекционери, нито са заложени добре утвърдени традиции в тази област.

Националната галерия е закупувала изкуство само два пъти през последните 35 години, което е практически нищо. В сравнение със световните практики, където се провеждат панаири и търговия, включително и от страна на частни галерии, тази традиция и практика в България липсва. Създаването на изкуство, което не се закупува, рискува да остане един вид хоби.

Въпреки това художници продължават да създават и хората продължават да купуват изкуство. На сцената се появяват и няколко акционни къщи, както и интерес от страна на чуждестранни търговци, които се занимават и с по-стари майстори.

По думите на Ножарова, инвестирането в изкуство е привлекателно, и се смята за една от най-сигурните форми на инвестиция. Други видове имущества могат да загубят стойността си, но произведенията на изкуството често нарастват като цена във времето.

Напълно разбираемо е, че мнозина предпочитат да влагат в неща с вече установена стойност и да се насочат към вторичния пазар. Този сегмент е много разнообразен, включващ онлайн търговия и изложби. Въпреки това съветът на специалиста е да се обърнат към квалифицирани консултанти, които разполагат със знания и опит, които невинаги могат да се намерят в интернет.

Българският пазар на изкуство все още е неурегулиран и се характеризира с предлагане на произведения на изкуство на изключително завишени цени, които обаче често не се реализират. Това може да изкриви представата за истинската стойност на творбите.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертите на тъмно "Невидима сцена" съc зимно издание

Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов.   Целта е да създаде пространство, освободено..

публикувано на 04.12.24 в 11:00

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София"

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография  от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..

публикувано на 04.12.24 в 10:44
Св. Варвара

Днес християните почитат Св. великомъченица Варвара

В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..

публикувано на 04.12.24 в 08:52

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40