Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

| обновено на 25.04.24 в 12:50
Снимка: Ани Петрова

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който е в състояние да се превърне в бъдещ класик?

Артпазарът у нас се развива бавно и с трудности, споделя в рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден" кураторът Весела Ножарова. Въпреки че има напредък в музейната сфера и частните галерии, търговията с изкуство не е достатъчно развита. Няма значителен брой колекционери, нито са заложени добре утвърдени традиции в тази област.

Националната галерия е закупувала изкуство само два пъти през последните 35 години, което е практически нищо. В сравнение със световните практики, където се провеждат панаири и търговия, включително и от страна на частни галерии, тази традиция и практика в България липсва. Създаването на изкуство, което не се закупува, рискува да остане един вид хоби.

Въпреки това художници продължават да създават и хората продължават да купуват изкуство. На сцената се появяват и няколко акционни къщи, както и интерес от страна на чуждестранни търговци, които се занимават и с по-стари майстори.

По думите на Ножарова, инвестирането в изкуство е привлекателно, и се смята за една от най-сигурните форми на инвестиция. Други видове имущества могат да загубят стойността си, но произведенията на изкуството често нарастват като цена във времето.

Напълно разбираемо е, че мнозина предпочитат да влагат в неща с вече установена стойност и да се насочат към вторичния пазар. Този сегмент е много разнообразен, включващ онлайн търговия и изложби. Въпреки това съветът на специалиста е да се обърнат към квалифицирани консултанти, които разполагат със знания и опит, които невинаги могат да се намерят в интернет.

Българският пазар на изкуство все още е неурегулиран и се характеризира с предлагане на произведения на изкуство на изключително завишени цени, които обаче често не се реализират. Това може да изкриви представата за истинската стойност на творбите.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10
 Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Човек от горната земя, който ходи по земята

В епизод 553 "Трамвай по желание" среща своята публика с известния художник и музикант Андрей Янев. През юни столичната галерия "Средец" стана средище на ценителите на философската живопис с изложбата "Освещаване на семената" на Андрей Янев. "Евангелският пласт в творбите е ясен, дори декларативен. Но той трябва да бъде осмислен в самата идея за..

публикувано на 23.07.24 в 15:00