Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Снимка: БНР

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между двете компании българските пациенти имат достъп до най-съвре­менните решения при загуба на слуха, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Диляна Михова – маркетингов и търговски директор на фирмата.

Чрез специално разработени софтуери и апаратура те са единствените, които предлагат индивидуализирани кохлеарни имплантанти, така че идеално да съвпаднат с нуждите и анатомичните особености на пациента, разяснява експертът Тодор Абаджиев. 

Кохлеарните имплантaнтни системи, електроакустичните системи, имплантантните системи за средното ухо и системите за костна проводи­мост на MED-EL са възстановили слуха на стотици хиляди по света и на повече от 700 души в България за 25-те години работа, допълни той. Процесът е индивидуален при всеки пациент, доказано ефективен и се поема като разходи от Националната здравноосигурителна каса, уточни Михова. От 2005 година такива импланти се поставят и на възрастни.

При раждането на Леа Николова се установява, че тя е напълно глуха, разказва майката Диана Николова. При навършването на 1-годишна възраст на Леа се извършва тази имплантация и вече 8 години води нормален живот, потвърждава майката. На 6-месечна възраст на Леа са направени пълни изследвания и след това се пристъпва към процеса, като най-добрата възраст при децата е една година, уточнява Тодор Абаджиев. 

С 9-годишната Леа в ефир поговорихме за нейните хобита, любими предмети и занимания, разбрахме, че обича да играе футбол и то като вратар, учи китайски и плува.

Подробности в звуковия файл от разговора на Ани Костова с Тодор Абаджиев, Диляна Михова, Леа и Диана Николови.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15