Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

| обновено на 26.04.24 в 11:13
Снимка: Pixabay

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст.

Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през 2016 година, с цел да стимулира учениците да създават и реализират благотворителни проекти. Участниците, на възраст от 14 до 19 години, могат да представят своите идеи за благотворителни каузи чрез специално предоставен въпросник.

Фондацията подкрепя и вдъхновява учениците да се ангажират със своите идеи, които да бъдат от полза за обществото или за конкретни общности или лица. Създателят на фондацията, Стойко Петков, поставя акцент върху значението на грижата за другите и за околната среда, като подчертава, че това е важно и за самото благополучие на индивида.

Станислава Рашева разкрива, че конкурсът има разнообразни лица и вече са били реализирани 37 проекта. Той се фокусира върху три основни теми: помощ за деца без родители или за нуждаещи се възрастни, запазване на уникалното наследство на България и опазване на околната среда. В последните две години е добавена и четвърта категория - иновативно предприемачество с благотворителна кауза.

Тазгодишното издание на конкурса "Млад благотворител" продължава да вдъхновява и мотивира учениците да се ангажират с благотворителни дейности. Това не само ги подготвя за бъдещето, но и ги прави по-съпричастни към обществото, като ги насърчава да допринасят за неговото благополучие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35