Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са важните "други" в живота ни

Снимка: YouTube

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят моделите и схемите, които действат през целия живот. Не замествайте играта с бебето с телефони, игри и забавления. То е много чувствително към всичко около себе си и мозъкът се развива с огромна скорост. Това, което е естествено е най-добрият съвет, няма нужда от скъпи играчки."

Изследванията, които са представени в книгата са в рамките на Теорията за междуличностно приемане и отхвърляне и Теория на привързаността. Според тях значение в живота на човека добиват хората, с които той взаимодейства в рамките на най-малко шест месеца. "Ние сме цялостни и семейните и работните отношения са неразривно свързани, те са част от нашата идентичност. Конфликтите са неизбежни, но е важно как ги решаваме. Когато говорим за топли и приемащи отношения, това не означава, че даваме и разрешаваме всичко. Всичко трябва де балансирано."

Според д-р Надя Колчева в зрялата възраст вече имаме механизми за саморегулация как да се справяме с конфликти, но първите схеми, които сме усвоили винаги важат. Те обаче могат да се наместват и променят. "Вече знаем, че можем да се променяме, вече не се говори за стабилност, а за динамика и промяна на отношенията".

Чуйте още от разговора с д-р Надя Колчева в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25