Хората танцуват от зората на човечеството. Танцът е универсален език, който създава една общност отвъд политическите, етнически и културни бариери. През 1982 година Международният танцов институт обявява датата 29 април за Световен ден на танца.
В "Нашият ден" разговаряме с Ина Георгиева за уъркшопа "My inner dance". Уъркшопът е насочен към непрофесионалисти и има за цел да ни поведе към процес на вътрешна трансформация през танца. Събитието ще се провежда всеки втори понеделник от месеца – днес (29 април) 13 и 27 май, 10 и 24 юни от 18:30 в "Топлоцентрала".
На въпроса какво ни кара да танцуваме, Георгиева отговаря: "Нещо много дълбоко вътре в нас, което не можем да назовем с думи, но винаги ни е карало да се движим – буквално и преносно. Танцът е най-прекият път за изразяване на нашето аз, ако си го позволим. В днешно време ми се струва, че малко сме позабравили, че го можем."
По думите на Георгиева уъркшопът е насочен към всички, които обичат и искат да се движат, и към онези, които искат да открият през движението и танца нещо за себе си. Целта не е усъвършенстването на дадена техника или хореография, а чрез танц участниците да се свържат със своя емоционален, вътрешен свят.
"Поради факта, че езикът на танца е толкова абстрактен, можем да се почувстваме уютно в това изразяване. То не е така категорично, каквото е словото. През метафората на тялото можем да кажем много", казва Георгиева, която вярва, че няма човек, който не може да танцува.
Георгиева допълва, че по време на уъркшопа Александър Евтимов ще изпълнява музика на живо, вдъхновена от това, което се случва между участниците.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg