Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Революция – на прогреса или на отрицанието?

Доц. Ангел Кунчев
Снимка: Кирил Чобанов

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско ваксинационно покритие.

В поредното издание "За здравето" доц. Кунчев коментира и появата на редица болести, които съвременният човек смяташе за останали в миналото. Сред тях варицелата, туберкулозата, морбилите, коклюшът. След трагичните случаи на починали бебета, на коклюша отделихме специално внимание. Акцентирахме върху необходимостта от въвеждане на карантинни периоди, както и обявяването на епидемия. Но здравният специалист обясни, че няма условия за страх, паника и въвеждането на подобни рестриктивни мерки. Начините за справяне с проблема, обаче, включват няколко задължителни правила. Първото от тях – имунизиране на бременните жени достатъчно време преди раждането, за да предадат на плода защитни механизми срещу коклюш. А бебетата да бъдат имунизирани две седмици по-рано от обичайното досега, тоест след навършване на шестата седмица, а не на втория месец.

В седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев" доц. Ангел Кунчев коментира и други аспекти от иновативната медицина и нейните механизми, като например откритията на нови ваксини срещу коварни и смъртоносни болести. Една от тях е ваксината срещу човешкия папилома вирус (HPV), която предотвратява рака на маточната шийка. Последните проучвания показват, че този вирус причинява и други злокачествени образувания. Ето защо е препоръчително вакснирането и на момичетата, и на момчетата. То би трябвало да се извършва между дванайсет и тринайсет годишна възраст.



"Стареене и дълголетие" – книгата на акад. Владимир Овчаров, издадена преди дни, също бе представена пред аудиторията на последния априлски брой на предаването. Авторът отправи послание към слушателите за пълноценен, здравословен, мисловен и деен живот, което би се отразило благоприятно дори и в напреднала възраст.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05