По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско ваксинационно покритие.
В поредното издание "За здравето" доц. Кунчев коментира и появата на редица болести, които съвременният човек смяташе за останали в миналото. Сред тях варицелата, туберкулозата, морбилите, коклюшът. След трагичните случаи на починали бебета, на коклюша отделихме специално внимание. Акцентирахме върху необходимостта от въвеждане на карантинни периоди, както и обявяването на епидемия. Но здравният специалист обясни, че няма условия за страх, паника и въвеждането на подобни рестриктивни мерки. Начините за справяне с проблема, обаче, включват няколко задължителни правила. Първото от тях – имунизиране на бременните жени достатъчно време преди раждането, за да предадат на плода защитни механизми срещу коклюш. А бебетата да бъдат имунизирани две седмици по-рано от обичайното досега, тоест след навършване на шестата седмица, а не на втория месец.
В седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев" доц. Ангел Кунчев коментира и други аспекти от иновативната медицина и нейните механизми, като например откритията на нови ваксини срещу коварни и смъртоносни болести. Една от тях е ваксината срещу човешкия папилома вирус (HPV), която предотвратява рака на маточната шийка. Последните проучвания показват, че този вирус причинява и други злокачествени образувания. Ето защо е препоръчително вакснирането и на момичетата, и на момчетата. То би трябвало да се извършва между дванайсет и тринайсет годишна възраст.
"Стареене и дълголетие" – книгата на акад. Владимир Овчаров, издадена преди дни, също бе представена пред аудиторията на последния априлски брой на предаването. Авторът отправи послание към слушателите за пълноценен, здравословен, мисловен и деен живот, което би се отразило благоприятно дори и в напреднала възраст.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg