Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април). По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият самолетът Evolution VL2, LZ-RI кацна на знакови места и доказа, че освен големите европейски летища, отправна точка за полет със самолет може да бъде всяко малко летище в страна членка на Шенген – това разказаха и илюстрираха кап. Николай Калайджиев, световен рекордьор в леката авиация, и летецът Иво Табаков.
В "Нашият ден" Тодор Иванджиков, авиоексперт, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия, споделя повече за инициативата.
По думите на Иванджиков подготовката за полета е била много сериозна и интересна, поради различни технически специфики и съображения, свързани с малките европейски летища, включени във въздушния маршрут. Гостът разказва, че авиоекипът се е сблъскал с първоначалното недоверие от страна на служителите в по-малките европейски летища, тъй като те не са били запознати с новината, че България е приета в Шенген по въздух.
Българските летци са преминали през летище "Арат" в Румъния, от където са продължили към полския град Забже. Там екипът на АБАИ е посрещнат от българската дипломатическа мисия в Полша точно в деня, в който България и източноевропейската страна отварят програма за сътрудничество в туризма. Иванджиков разказва, че след официално посрещане в Триер българският екип е посетил и малкия град Шенген, където през 1985 година е подписано Шенгенското споразумение.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg